הערכה: הענן לא מסכן טיסות בארץ

ענן האפר הוולקני ממשיך לנוע מזרחה לעבר ישראל. עם זאת, על פי התחזית החדשה שהעביר השירות המטאורולוגי למשרד התחבורה, ריכוז החלקיקים בענן נמוך – ולא יחייב את סגירת המרחב האווירי של המדינה

למרות האובך - אפשר לנשום לרווחה: אחרי השיבושים הרבים במדינות אירופה, והחשש מפגיעה במרחב האווירי של ישראל, נראה שפוחתים הסיכויים לסגירת המרחב האווירי במדינה בעקבות התפרצות מחודשת של הר הגעש באיסלנד. תחזית שהגיעה הבוקר למשרד התחבורה מצביעה על סיכוי שענן האפר הוולקני יגיע הערב לישראל, אולם הוא לא צפוי להשפיע על הטיסות בשמי ישראל.

בתום הערכת מצב ראשונית, שנערכה על פי התחזית החדשה שהעביר השירות המטאורולוגי למשרד התחבורה, ענן האפר הוולקני שמתקרב לשמי ישראל לא יחייב את סגירת המרחב האווירי של המדינה. בשירות המטאורולוגי מעריכים שריכוז החלקיקים בספיחי הענן שעושים את דרכם מזרחה לכיוון ישראל נמוך, ולכן לא יסכנו את המטוסים שינועו בשמי הארץ.

"על פי הערכות השירות המטאורולוגי הישראלי, צפוי הענן הוולקני לחלוף מעל קפריסין היום אחר הצהריים ובשעות הלילה המאוחרות הוא צפוי להגיע לישראל", נמסר בהודעת משרד התחבורה. "הענן הוולקני נע לכיוון ישראל בגובה של 20 אלף רגל מהקרקע, מוסע על ידי רוחות צפון מערביות לכיוון דרום מזרח".

במשרד התחבורה לא הקלו ראש בתחזי הראשונית וקיימו ישיבת חירום בעקבות הדיווחים. בהתאם להנחיית השר כץ, כינס מנהל רשות התעופה האזרחית גיורא רום, הערכת מצב בהשתתפות רשות התעופה האזרחית, השרות המטאורולוגי, וחברות התעופה הישראליות והזרות.

בשלב זה: הטיסות מישראל מתקיימות כרגיל

הנוסעים שאמורים לטוס בשעות הקרובות צריכים להקשיב לחדשות ולהתעדכן במצב הטיסה עם הנציגים בחברות התעופה. עד כה, עדיין לא בוטלה אף טיסה שאמורה הייתה להגיע לארץ, או לצאת מנמל התעופה. ברגע שתתקבל החלטה, משרד ההודעה יוציא הודעה מסודרת והנוסעים יוכלו להתעדכן בהתאם.

"במידה שהענן יכסה את שמי ישראל, תינתן הנחייה לסגור את המרחב האווירי האזרחי", ציין מוקדם יותר השר כץ בשיחה עם חדשות 2. "כמובן שגם לגבי המרחב האווירי הצבאי, צה"ל מבצע הערכות בהתאם".

באירופה: מאות טיסות בוטלו

על פי ההערכות, יותר מ-700 טיסות התבטלו במהלך היומיים האחרונים. חלק גדול מהטיסות שהיו אמורות לצאת מנמלי התעופה באירלנד, סקוטלנד, פורטוגל, ספרד, לונדון, גרמניה, אוסטריה, יוון, דרום איטליה, ושוויץ - בוטלו.

התחדשות הפעילות של ענן האפר הוולקני באיסלנד גרמה כבר אתמול לביטול טיסות רבות ברחבי אירופה - וכך גם בישראל. חברות התעופה הישראליות אל-על וישראייר הודיעו אתמול על מספר טיסות שבוטלו או נדחו, עקב החשש מענן האפר ומסגירת נמלי תעופה באירופה.

ענן האפר הוולקני, שנגרם כתוצאה מהתפרצות הר געש באיסלנד בחודש שעבר והשבית את הטיסות בצפון-מערב אירופה, שוב משבש את המרחב האווירי באירופה וגורם לסגירת נמלי תעופה בספרד, צרפת, פורטוגל ואיטליה, וכעת גם בישראל.

מאות טיסות באירופה בוטלו או נדחו, כולל שלוש טיסות שאמורות היו לצאת מנמל התעופה אתמול בבוקר. ספרד סגרה אתמול 19 נמלי תעופה בגלל ענן האפר הוולקני, כולל בברצלונה. לפי דיווחים בסוכנויות הידיעות, כ-900 טיסות באירופה בוטלו אתמול. כאמור, גם בצרפת ופורטוגל נסגרו נמלי תעופה ובוטלו טיסות.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

משבר אווירי - סיקור מיוחד:

תיעוד מיוחד: ענן האפר - מלמעלה

ענן האפר מאיים על איטליה וספרד

האו"ם: ענן האפר - סכנה בריאותית

המשבר האווירי הגדול מאז 11/9

ענן אפר וולקני מאיים על אירופה