דרישת שלום מרון ארד

חבילה אותה שלח ישי יגיל, בנו של השחקן גדי יגיל, לחיילים בלבנון עם פרוץ מלחמת לבנון הראשונה, זכתה לתגובה מנווט בטייסת קרב. "אצלנו המצב רוח נהדר בעקבות כל הדברים הטובים שקיבלנו", סיפר לו סגן רון ארד, בגלויה אותה שלח בין טיסות הקרב. "אפשר ללמוד המון על רון ארד מהגלויה אותה שלח לבני", סיפר יגיל

כאשר שוקעים בנוסטלגיה, זה בדרך כלל כדי להעלות זיכרונות טובים, ואולי גם זיכרונות של יקירים שמתגעגעים אליהם. כאשר גדי יגיל שקע השבוע בנוסטלגיה ופתח את קופסת המסמכים הישנה, הוא לא ציפה לקבל דריסת שלום מסגן צעיר, נווט בחיל האוויר, סגן רון ארד.

"פתחתי את הקופסה, אני מתחיל לדפדף, וחלק מהדברים אני זורק", מספר יגיל. "ואני פתאום לוקח גלויה ואני רוצה לזרוק אותה, אני מסתכל מי חתום עליה ותקפה אותי צמרמורת. מי שחתם שם על הגלויה היה סגן רון ארד, שכתב חזרה לבני ישי ששלח בשנת 1982 חבילה לחיילים ששירתו אז בחזית הצפון", תיאר יגיל בהתרגשות את מציאת הגלויה.

שגלעד לא יהפוך לגלויה

"לישי שלום, עכשיו כמה ימים לאחר הפסקת האש. אצלנו המצב רוח נהדר בעקבות כל הדברים הטובים שקיבלנו. החבילה שלך הגיעה לטייסת קרב בחיל האוויר, וכולנו שמחנו לקבלה. בתודה, רון ארד". לשון הגלויה, שנכתבה על ידי ארד בתאריך 16.6.1982, עשרה ימים לאחר פרוץ מלחמת לבנון הראשונה. גדי יגיל אומר שאפשר ללמוד המון על ארד, רק ממספר השורות אותן כתב לישי.

"תוך כדי קרב, והמטוסים ממריאים ונוחתים, היה לארד זמן לשבת ולכתוב מכתב תודה לילד בן שמונה, זה היה מרגש נורא", נזכר יגיל, שמקבל תמיכה לדבריו מחברו לנשק של ארד, נסים יוגב. "רון היה מקפיד להעניק תשובת לב לאנשים גם אם הוא לא הכיר אותם", אמר יוגב.

כאשר מצא יגיל את הגלויה, הוא נזכר בחייל אחר שנמצא בשבי, גלעד שליט. "צריך לעשות הכל כדי שיחזור עכשיו", סיכם יגיל, "אנחנו יודעים שהוא חי, מוכרחים להחזיר אותו מהר, לפני שהוא יהפוך לגלויה".