3 שוטרים נפצעו בעימותים עם דרוזים בצפון

מאות מפגינים דרוזים התעמתו הבוקר עם שוטרים והיכו כמה מאנשי פרוייקט צינור הגז באזור כביש 70, בין יקנעם לקריית טבעון, וגרמו לפציעתם באורח קל של 3 שוטרים. הרקע למהומות: סירובם של בעלי הקרקעות החקלאיות הדרוזים לאפשר את הנחת צינור הגז בשטחיהם, זאת בטענה שלא קיבלו את הפיצוי המגיע להם מהמדינה

מהומות פרצו הבוקר בין מפגינים דרוזים לבין מאות שוטרים באדמות מנסורה, סמוך ליקנעם. הרקע למהומות: סירובם של בעלי הקרקעות החקלאיות הדרוזים לאפשר את הנחת צינור הגז בשטחיהם, זאת בטענה שלא קיבלו את הפיצוי המגיע להם מהמדינה. 3 שוטרים נפצעו קל בעימותים אולם בשלב זה איש לא נעצר.

מדובר במאבק שנמשך מזה כשלוש שנים, לאחר שהתברר לבעלי הקרקעות שחלקם דרוזים, כי באדמותיהם אמורים לעבור פרויקטים לאומיים כמו צינור הגז שיגיע למפרץ חיפה, וכן רכבת העמק וכביש מס' 6.

כ-600 שוטרים נפרסו הבוקר באיזור שבין קרית טבעון ליקנעם, על כביש מס' 70, לאחר שהתברר כי היום הוא היום הראשון שבו חברת נתיבי גז תעבור באדמות הדרוזים, בינתיים באדמותיהם של אלו שהגיעו להסכם. כ-100 אנשי דת דרוזים מלווים בצעירים רבים הגיעו לאזור העבודות, היכו את עובדי הפרוייקט והתעמתו עם שוטרים, וכעת הם גם חוסמים את כביש מס' 70 לתנועה.

למרות ההיערכות הגדולה של המשטרה ולמרות פציעתם של 3 שוטרים במהומות שהתפתחו, איש לא נעצר והמשטרה מתירה למפגינים לחסום את הכביש גם בשעה זו. 

המטרה: הפחתת הזיהום במפרץ חיפה

בחברת "נתיבי גז" שאחראית על הצינור החדש למתקן "חגית" במפרץ חיפה התכוונו להשלים את העבודות במהירות האפשרית, זאת כדי לאפשר את הפחתת זיהום האוויר החמור במפרץ חיפה כך שתחנת הכוח של חברת החשמל, בתי הזיקוק, חיפה כימיקלים ושאר המפעלים המזהמים יעברו לעבוד בגז במקום מזוט, פחם וחומרים מזהמים מהסוג הזה. ב-3 השנים האחרונות הגיעה המדינה להסדר עם רוב בעלי הקרקעות, אבל חלק אחר מבעלי הקרקעות מתנגד בתוקף להסדר שהוצע להם.

ההתנהלות המקלה של הרשויות הגיעה לשיאה לפני כ-8 חודשים כאשר צעירים דרוזים שרפו את תחנת המשטרה בדליית אל-כרמל ותקפו עוברי אורח יהודים, אך למרות זאת עד היום איש מהם לא נעצר.