סופי: לא נפל מטאוריט בבת-ים

יממה לאחר נפילת הגוף הבוער בחוף הים בבת ים התברר כי החפץ המסתורי אינו אלא חומר תעשייתי מעשה ידי אדם. המכון הגיאולוגי סיים את הבדיקה וקבע חד משמעית: לא מדובר במטאוריט

אווירת המסתורין סביב העצם הבלתי מזוהה שנפל אתמול בחוף בת ים התפוגגה בשעות הצהריים עם סיום הבדיקה במכון הגיאולוגי בירושלים. חוקרים של המכון קבעו חד משמעית כי לא מדובר במטאוריט אלא בחומר תעשייתי מעשה ידי אדם שהושלך בחוף.

"מדובר בחומר תעשייתי שאנחנו לא מכירים, אך הוא מכיל הרבה מאוד זרחן וחומר בערה שמתלקח במגע עם האוויר, וזה כנראה מה שגרם לו לבעור כל כך הרבה שעות", אמר לחדשות 2 באינטרנט איתי גבריאל, מנהל המכון הגיאולוגי בירושלים.

חוקרי המכון קבעו באופן חד משמעי כי "לא מדובר במטאוריט, אך אין לנו אמצעים לקבוע מה מקור החומר. בכל מקרה הוא לא הגיע מהחלל החיצון בוודאות".

"המשיך לפלוט עשן גם הבוקר"

החפץ המוזר עורר את סקרנותם של השוטרים שהעבירו הבוקר את החומר לבדיקה. "מדובר בחפץ מוזר מאוד, הוא נראה ממש כמו משהו חי", סיפרו הבוקר גורמים במשטרה לחדשות 2 באינטרנט. "מבחינה לא מקצועית של הדבר הזה, הוא נראה כמו משהו רך, שהמשיך לפלוט עשן וחום גם הבוקר, אחרי שעות שהוא בער אתמול".

גורמים מקצועיים במכון הגיאולוגי הביעו ספק רב עוד לפני קבלת התוצאות, שאכן מדובר בעצם שנחת על פני כדור הארץ מהחלל החיצון. "אני לא מכיר מקרים דומים בעבר. בכל מקרה, גם אם מדובר במטאוריט, הוא לא אמור לבעור עם הגעתו ארצה, ובטח שלא שעות אחרי הנחיתה", אמר גורם במכון.

הסיכוי למטאוריט קיים - אבל הוא אפסי

"לפי התיאורים אני מתקשה להאמין שמדובר במטאוריט. אם אכן מדובר במטאוריט, אין שום סיבה שהוא יבער או שיידלק, כנראה שמדובר בחומרים אחרים כמו זרחן לדוגמה", הסביר מוקדם יותר יגאל פתאל, יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה בערוץ החדשות.

"כבר עם פרסום הכתבה הראשונה כששמעתי על התיאורים הבנתי שלא מדובר במטאוריט. התיאורים על פליטת העשן והבערה הנמשכת הבהירו לי שמדובר במשהו שנוצר על כדור הארץ", אמר פתאל. "הסיכוי שמטאוריט אכן ינחת על פני כדור הארץ קיים, אבל הוא אפסי. יש הרבה סימני שאלה מהסיפור הזה, אבל צריך להמתין לתוצאות בדיקת המעבדה כדי להבין במה מדובר".

"הוא כבה - ונדלק שוב"

היסטריה קלה נרשמה אתמול באחד מחופי הים מבת ים כשחפץ בלתי מזוהה, דמוי מטאוריט, החל לבעור לפתע על החוף. המצילים במקום, שהיו משוכנעים כי מדובר אכן במטאוריט, מיהרו להזעיק למקום את כוחות הביטחון.

"מצילים שלי דיווחו על אבן קטנה, מטאוריט שנפל מהשמיים והתלקח על הרצפה", סיפר לחדשות 2 באינטרנט אלי הגדיש, מנהל מחלקת חוף הים בבת ים. "גם כשהכנסנו אותו למים הוא לא כבה. כעבור כמה דקות הוא כבה, אבל נדלק שוב", הוסיף הגדיש שמיהר לתפוס את המצלמה ולתעד את האירוע.

הגדיש הוסיף ואמר כי המצילים שהיו נוכחים באירוע לא ידעו כיצד לעכל את התופעה. "אחד המצילים לקח את זה ביד ולא ידע מה זה", הוא סיפר. "כשהחתיכה כבתה לקחנו אותה ושמנו אותה בתחנת ההצלה", אמר הגדיש שאף יצר קשר עם המכון הגיאולוגי על מנת שישלחו צוות לבדיקת האירוע.

לאחר זמן מה, סיפר הגדיש, יצר עימו קשר עמיתו מחוף הים בראשון לציון שסיפר כי אירוע דומה אירע שם בחודש שעבר, אז לאחר בדיקה במעבדה התברר כי מדובר בפסולת זרחן שנפלטה מאחד מבסיסי צה"ל באזור.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק