כך עברה הטיסה הישראלית הראשונה לאירופה עם ענן האפר

אתמול בבוקר טס מטוס ישראלי לראשונה בתוך ענן האפר הוולקני. טיסת "ישראייר" לברלין יצאה ושבה בשלום. חגי גופר היה הקברניט בטיסה הישראלית הראשונה לאירופה הנצורה

"ידעתי מראש שאם יקרה משהו, כמובן שאחזור ואוותר. לא אנסה להיות הגיבור שמנסה להתגבר על הדבר הזה", כך משחזר הערב חגי גופר, קברניט הטיסה הישראלית הראשונה שנחתה באירופה - לאחר פתיחת המרחב האווירי. בראיון מיוחד לתכנית "שש עם", תיאר גופר את הטיסה הראשונה לצד הידיעה שענן האפר הענק ממתין לו באירופה.

"הייתה דריכות. זו טיסה שהתחילה כמה ימים קודם לכן עם כל הדריכות וההמתנה", שיחזר גופר. "בבוקר הטיסה העירו אותי ואמרו לי 'יוצאים'. כולנו היינו ערוכים עם כל הפרטים ויצאנו לדרך". לדבריו, גם הנתונים שקיבל הצביעו על כך שיש אור ירוק להמראה.

"הנוסעים שמחו שבכלל הצלחנו להיכנס לאירופה"

"מפות המטאורולוגיה שקיבלנו עם נתיב הענן הראו שבנתיב שלנו יש כבר אזור פתוח, וכי ייתכן שנפגוש בו, אם בכלל, זה יהיה בהנמכה", סיפר גופר. "לנוסעים הסברנו את השיקולים לצאת משום שבנושאים של בטיחות טיסה אנחנו לא מהמרים. רק כשכל התנאים היו מוכנים לטיסה - יצאנו".

גופר תיאר גם את תגובת הנוסעים הנרגשים בטיסה. "הנוסעים היו רגועים מאוד, והודו לצוות אחרי הטיסה לאחר תרומתם לטיסה הרגועה והשקטה. חלקם שמחו שבכלל הצלחנו להיכנס לאירופה הנצורה". הוא פירט גם את הנהלים הבטיחותיים שלפני ואחרי הטיסה: "בדקתי אם הלהבים במנוע פועלים כמו שצריך. זו בעצם הייתה הסכנה, שהאפר ייכנס וישרוט את המנועים".