לידיעתכם: כך מכינים זיקוקי דינור

האם תהיתם לעצמכם פעם איך מצליחים מפעילי הזיקוקים ליצור את הצורות המרהיבות שנראות בימי העצמאות בשמי ישראל? עכשיו, לפני שהמונים יצאו לבמות כדי לחגוג ולהסתכל לשמיים בציפייה למופעי הזיקוקים, קבלו הצצה - כך מכינים זיקוקים

אחד הסמלים והמאפיינים הגדולים של יום העצמאות שלנו, הוא הציפייה הגדולה של כולם, מגדולים ועד קטנים לזיקוקי הדינור. מאות אלפי ישראלים מתקבצים במרכזי הערים, מסתכלים לשמיים ומחכים לזיקוקים המרהיבים. אבל לפני שאתם יוצאים לבימות העצמאות, שאלתם את עצמכם פעם איך עושים את הזיקוקים?

הצבעים המרהיבים שנראים בשמיים הם בעצם שילוב של חומרים דליקים הדחוסים עם חומר מאגד ומעוצבים לצורה שתתאים לאפקט המבוקש. כך, תוך שימוש במגוון של תרכובות ותערובות כימיות ובעזרת נוסחאות פיזיקליות אפשר להעיף לשמיים מגוון רחב של זיקוקי דינור.

ישנם סוגים רבים של זיקוקים, אחד הנפוצים הם אלה המופגזים מתוך מרגמות, שיכולות להיות עגולות או גליליות. את ה"פגזים" טוענים לתוך הצינורות בקוטרים שונים ובנקודה הגבוהה ביותר אליה הם מגיעים יתפוצצו הפגזים בשלל צבעים וסגנונות לכל הכיוונים.

עד המאה ה-19 זיקוקי דינור היו בעיקר פיצוצים ורעש, פחם וברזל יצרו את הצבעים כתום וצהוב בלבד. אך בהמשך חומרים נוספים שהתגלו במעבדות כמו: מלחי נחושת, סטרונציום, מגנזיום ועוד יצרו טווח צבעים חדש ואפילו צבע לבן זוהר. עכשיו, אחרי שהחכמתם, אתם מוזמנים לצאת לבימות העצמאות ולחגוג את יום הולדתה ה-62.

יום העצמאות - סיקור מיוחד

ריבלין: "לא נתנצל על הבנייה בירושלים"

צפו בזיקוקים המרהיבים בעולם

עוד לא הצטרפתם ל"חדשות 2" בפייסבוק?