נתניהו: "העולם השלים עם האיומים נגדנו"

ישראל זוכרת: אירועי יום השואה נפתחו ב-20:00 בטקס הזיכרון המרכזי בכיכר גטו ורשה ביד ושם. נתניהו העביר ביקורת על כך ש"לא נשמעת אותה מחאה תקיפה המתבקשת, לא גינוי חריף ולא קול זעקה, עולם כמנהגו נוהג"

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה נפתחו הערב ב-20:00 בטקס המרכזי בכיכר גטו ורשה ביד ושם, במעמד נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו.

ראש הממשלה אמר בנאומו כי מנהיגיה של אירן רצים לפתח נשק גרעיני ומצהירים בגלוי על רצונם להשמיד את ישראל . "מול ההצהרות החוזרות ונשנות למחוק את מדינת היהודים מעל פני האדמה אנו נתקלים במקרה הטוב במחאה רפה שגם היא הולכת ונמוגה".
 
נתניהו העביר ביקורת על כך ש"לא נשמעת אותה מחאה תקיפה המתבקשת, לא גינוי חריף ולא קול זעקה. עולם כמנהגו נוהג, ועוד ישנם אלה המכוונים את אש הביקורת נגדנו, נגד ישראל. העולם מקבל בהשלמה את הצהרות ההשמדה של אירן כלפי ישראל". אני קורא מכאן לאומות הנאורות לקום ולגנות בעוצמה את כוונת ההשמדה של איראן, ולפעול בתקיפות אמיתית כדי לעצור את התחמשותה בנשק גרעיני".

"חובתנו לתבוע מאומות העולם לא לחזור על אדישותן"

"ישראל לא תשכח לעולם שני צווים שחייבה השואה", אמר פרס. "את הצו התקיף לקיים מדינה יהודית עצמאית, שביטחונה בידה והשלום בלבה ואין בלתה. והצו להתייחס בכובד ראש כלפי איומי ההשמדה, כלפי הכחשת השואה, כלפי מחרחרי הטרור".

"זכותנו וחובתנו לתבוע מאומות העולם שלא יחזרו על אדישותם שעלתה במיליוני קורבנות אדם, גם שלהם. אוזני האו"ם חייבות להיות כרויות לאיומי ההשמדה הנשמעים מפי מדינה אחת, שהיא חברה באו"ם, כנגד מדינה אחרת שחברה בו, אחרת יישמט היסוד של מגילת האו"ם".

"מלחמת העולם פרצה עם ההסתה השטנית של הנאצים. עם הטענה שהגרמנים הם גזע עליון ו'דויטשלנד איבער אלעס'. אסור לחזור לתפיסה המפלצתית שיש אדם עליון או שלטון עליון או גזע עליון הרשאי לעשות ככל העולה על רוחו. גרמניה הבינה זאת במאוחר. וההנהגה הגרמנית הנוכחית הסיקה את המסקנות".

את נאומו סיכם פרס כשאמר: "לא היה עם שהוכה כמונו. ואין עם ששיקם את עצמו כמונו. אנו נישאר עם זוכר, מאמין ונחוש. ועם שחר נצא שוב לעבודה, לבנייה וליצירה. בליבנו תפעם השואה ובמעשינו תפעם התקומה.