דורנר: איסור פרסום הפרשה הבטחונית - מגוחך

כלי תקשורת רבים בעולם עוסקים בתקופה האחרונה בפרשה ביטחונית שנאסרה לפרסום בישראל, למרות דיווח מלא של פרטיה בעיתונות הזרה. נשיאת מועצת העיתונות ושופטת ביהמ"ש העליון בדימוס דליה דורנר תקפה הבוקר את ההחלטה ואמרה: "אם כל העולם יודע, מופרך להוציא צווי איסור פרסום"

נשיאת מועצת העיתונות דליה דורנר מתייחסת היום לעיסוק של מקורות זרים באיסור פרסום של פרשה ביטחונית שהתרחשה בישראל, שפרסומה נמנע בארץ על ידי צו איסור פרסום של בית המשפט. ההחלטה על איסור הפרסום ניתנה למרות שפרטי הפרשה פורסמו במלואם באתרי אינטרנט, ערוצי טלוויזיה ועיתונים בכל העולם.

דורנר, שכיהנה בעבר בתפקיד שופטת בית המשפט העליון, תקפה את החלטת בית המשפט לאסור את פרסום המקרה וטענה: "הפרשה מעציבה אותי". בעקבות צו איסור הפרסום, לא ניתן לספר במה מדובר מלבד העובדה שהצו הוצא מטעמים של הגנה על ביטחון המדינה.

"כשמוציאים צו כזה, צריך לאזן את זה ולקחת בחשבון שמדובר בפגיעה בחופש הביטוי. השאלה האם זה נעשה או לא, קשה לומר מבלי להתייחס לפרשה במפורש", אמר דורנר בראיון לערוץ החדשות. "צווי איסור פרסום ניתנים בבית משפט במעמד צד אחד וזה כשלעצמו בעייתי, אבל אפשר לפנות לערכאה יותר גבוהה. אני מבינה שעומד להישמע ערעור גבוה יותר בפני השופט המר".

"היו תלונות בעבר על האצבע הקלה שמתירה צווי איסור פרסום", הוסיפה דורנר. "אם מתעוררות בעיות ברמה העקרונית בית המשפט ישמע אותן גם אם הצו מבוטל. לכן במקרה שזה ראוי וחשוב, יש לגלגל את זה גם עד לערכאה האחרונה, אבל הכי טוב אם כבר בשלב שזה נידון בבית משפט שלום יהיה צד שני שישמיע את דעתו".

אפשר לתקוף צווים כאלה - וצריך לעשות זאת"

מוקדם יותר התייחסה דורנר לפרשה בראיון לתכנית "נכון להבוקר" בגלי צה"ל. "אם כל העולם יודע, מופרך להוציא צווי איסור פרסום. זה נראה מגוחך. אנחנו מדינה דמוקרטית, וכששלטון מקבל החלטה שלא נראית לאזרח ולעיתון - יש דרכים לתקוף זאת בבתי המשפט", ציינה השופטת בדימוס.

דורנר סיפרה כי בעבר הייתה ועדה ציבורית שהמליצה שמועצת העיתונות תהיה צד במעמד החלטה על מתן צווי איסור פרסום. "קיבלנו את זה בשמחה והעניין נמצא בטיפול", אמרה דורנר. "כך נוכל למנוע סיטואציה כמו זו, כיוון שכשפונים לבית המשפט במעמד צד אחד - זה אף לא יהיה מאוזן".

השופטת לשעבר הדגישה כי "יש אפשרות לתקוף צווים כאלה בבית משפט וצריך לתקוף אותם", אמרה בתגובה לאיסור הפרסום. לדבריה, כיוון שלא מדובר באיסור של הצנזורה, יש בידי העיתונאים כלי להסיר את הצו על ידי פנייה לערכאות גבוהות יותר במערכת המשפט.

"באשר לעיתונות, שמפרסמת מה שמותר לה וככל שמותר לה - טוב היא עושה, אבל היא יכולה לעשות יותר מזה, ולהגיע עד לבית המשפט העליון, למען יקבע את העקרונות הראויים", הוסיפה דורנר ואמרה כי "המהלך שאנחנו נוקטים ימנע מתן צווי איסור פרסום לא ראויים". 

בשל רגישות הנושא לא נוכל לאפשר כתיבת תגובות בכתבה

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק