"יורם היפה": לא אשוב עוד לכלא

קראו לו יורם היפה, והוא נחשב לשודד המתוחכם והנועז של שנות ה-60. עכשיו, בגיל 67, יורם לנדסברגר נעצר שוב, בחשד לשוד של מכונות מזל. אחרי ששוחרר מחוסר ראיות, הוא מתרפק רק על העבר: "מה שאדם עושה ב-40 שנה – אני עשיתי בשנייה"

יורם לנדסברגר, כבר בן 67, נשאר כמעט לבד. בגיל שבו רוב העבריינים יצאו מהעולם התחתון או שנחים מתחת לאדמה, לנדסברגר נעצר שוב. הפעם - בחשד לשוד מכונות מזל של מפעל הפיס. הבוקר שחרר אותו בית המשפט לחופשי מחוסר ראיות, ומי שהיה ידוע בשם "יורם היפה" שב לביתו.

לאחר שריצה שליש מחייו בכלא, מה שנשאר מהשודד המיתולוגי הוא בעיקר הפומית של הסיגריה והעיניים הכחולות. אבל אם יש מישהו שיכול לעורר נוסטלגיה לפשיעה בסגנון הישן, זה האיש: שודד מסוכן שנכנס לחנות יוקרתית, לבוש במדי המקום ולקח תכשיטים בשווי מאות אלפי דולרים - וכך גם השוד בכנסיית הקבר יחד עם שניים משותפיו.

"מה שאדם עושה ב-40 שנה - אני עשיתי בשנייה"

על השוד ההוא הוא מספר היום: "זו הייתה עבודה יצירתית, שיכלה להסתיים ברצח - אבל ויתרתי על הכל והשארתי את זה בגדר פריצה או גניבה". לפני שנה וחצי יצא לנדסברגר מהכלא - לטענתו בפעם האחרונה. בימים אלה הוא מרצה לצד העיתונאי בוקי נאה על הפשיעה בתל אביב, ומשמש שומר בחניון.

מפוקח יותר, זה כנראה בא עם הגיל, הוא אומר שהיום היה מתנהג אחרת במרדף אחרי הכסף. "לרצות להיות מליונר זה דבר נורא לגיטימי. כל אחד רוצה לזכות בלוטו, לתפוס איזו בחורה עשירה", הוא אומר. אני רציתי לקצר את הדרך - מה שאדם עושה ב-40 שנה, אני רציתי לעשות בדקה או בשנייה".