לידיעת הנהגים: מהיום אין יותר "דוח אזהרה"

אגף התנועה במשטרת ישראל מחריף את מדיניותו נגד עברייני תנועה ומהבוקר מבוטל "דוח האזהרה". מהיום, לא יוכל נהג שנתפס עובר על החוק לצאת בזול עם אזהרה בלבד. במשטרה מסבירים: מחקר הוכיח שדוחות האזהרה אינם יעילים במניעת תאונות. אבל, יש גם בשורה משמחת הבוקר לנהגים: מסתיימת חובת הדלקת האורות בנסיעה בשעות היום

דוח האזהרה נמצא לא יעיל (חדשות 2)

החל מהבוקר מדיניות משטרת התנועה מחריפה: מעתה אין יותר דוחות אזהרה לנהגים שייתפסו עוברים על החוק - ובמקומם ייתנו דוחות רגילים בלבד. במשטרה מקווים כי צעד תקיף זה נגד אוחזי ההגה יוריד בצורה ניכרת את מספר עבירות התנועה על הכביש.

בהתאם למסקנות והמלצות שהתקבלו בתום עבודת מטה של צוות מקצועי באגף התנועה התקבלה ההחלטה לבטל את דוחות האזהרה שהיו מקובלים עד כה. עד היום, נהג שנתפס מבצע עבירת תנועה, יכל לקבל דוח מזהיר בלבד.

המחקר הוכיח את חוסר היעילות

עם זאת, נהגים בעלי 10 שנות ותק של רישיון נהיגה וחמש שנים ללא רישום תעבורתי מכל סוג - יהיו היחידים שהמדיניות החדשה לא תחול עליהם ויוכלו לקבל, באם ייתפסו חס וחלילה, דוח אזהרה. אבל גם נהגים אלו, אם ייתפסו בעבירות מסוימות כגון אי עצירה בתמרור עצור, עקיפה בקו הפרדה רצוף ושימוש במכשיר סלולרי במהלך נהיגה - לא יוכלו להשתמש בפריווילגיה שלהם ויקבלו דוחות רגילים כמו כולם.

מאגף התנועה במשטרה נמסר כי מדובר בשינוי מדיניות אכיפה, לאחר שזו נבחנה במסגרת מחקר אשר בחן אפקטיביות השימוש בדוחות אזהרה, במסגרתו בוצעה סקירה ספרותית והשוואה למדיניות אכיפה בעולם ומחקר על פני שנתיים ( בשנים 2007-2008) בקרב 10,000 נהגים.

תוצאות המחקר הראו כי דוח האזהרה אינו אפקטיבי בצמצום תאונות הדרכים ובביצוע עבירות התנועה. למעשה, החוקרים גילו כי דוח רגיל הרבה יותר יעיל לעומת דוח האזהרה. "הנתונים לא הותירו ספק באשר להיעדר ההרתעה של דוח האזהרה, ולמעשה עלה כי דוח זה נתפס בקרב הנהגים כ"הזדמנות נוספת" ולא כאקט מרתיע", אומרים במשטרה ומסבירים כי נהגים שקבלו דוח אזהרה ביצעו בממוצע פי שניים עבירות תנועה יותר מנהגים שקבלו דוח רגיל.

לצד הבשורה הרעה, גם ידיעה משמחת לנהגים הבוקר. מסתיימת היום חובת הדלקת אורות ברכבים פרטיים במהלך הנסיעה בשעות היום, בכבישים בין-עירוניים. תוקף ההוראה אינו חל על כלי רכב דו-גלגליים, מוניות, משאיות ואוטובוסים - שיצטרכו להמשיך להדליק אורות גם בשעות היום.   

רוצים לקבל עוד עידכונים מועילים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק