עושים טסט - בלי לעלות בכלל על הכביש

מתחילת השנה נרשמה עלייה חדה במספר ההרוגים של רוכבי אופנועים וקטנועים. התמונות שמיד תראו מסבירות אולי מדוע: תלמידים ניגשים לטסט אחרי מעט שיעורים ולמרות שמעולם לא נסעו מטר על כביש ציבורי

לדעת לרכב על אופנוע זה לא בדיוק כמו על אופניים, ולמרות זאת נראה ששיטות הלימוד בארץ חובבניות - במקרה הטוב. המצלמות הנסתרות של הארגון "אור ירוק" הצליחו לתעד מורי נהיגה בישראל - שמגישים נערים בני 16 לבחינת נהיגה מבלי לצאת אפילו לכביש המהיר.

המורים טוענים בפני המצלמה כי כדי להעביר לתלמיד את כל היעד הנדרש, עליו לעבור לפחות 50 שיעורי נהיגה, אך משרד הרישוי דורש פחות משמינית מכמות השיעורים - כדי להגיש כבר למבחן הנהיגה.

"העובדה שבגיל 16, גיל כל כך צעיר, בלי הכשרה מספקת, מעלים את הצעירים לנהוג בכבישים הסואנים, זה אחד ההסברים לריבוי התאונות של אופנועים", אומר היום בתגובה מנכ"ל "אור ירוק", שמואל אבואב.

משרד התחבורה: "מדובר בעבירה פלילית"

וכנראה שהוא יודע על מה הוא מדבר: מאז תחילת השנה יש עלייה דרסטית במספר נהגי הדו-גלגלי שנהרגו בתאונות דרכים. 15 נהרגו מתחילת השנה, עלייה של 66%, בהשוואה לשנת 2009.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "הנהלים מחייבים מספר שיעורי מינימום שכוללים יציאה לכביש, בדיקות רפואיות ומטלות ספציפיות. אם יש מורים שפעלו בניגוד להוראות יינקטו אמצעים חמורים, כמו שלילה של תעודות הוראה. מדובר בעבירה פלילית".