במצפה הילה לא יחגגו הלילה

גלעד שליט מציין ליל סדר רביעי בשבי החמאס - בסך הכל 1,373 יום מאז שנחטף. הערב, כשכל עם ישראל יחגוג סביב שולחן הסדר העמוס במטעמים, אף אחד לא יידע באמת מה יקרה בתאו של החייל הישראלי. "אולי טעינו כשהיינו מנומסים", אומרת אמו אביבה, שלמרות הכל לא אומרת נואש. מחכים שיחזור

היום בערב, סמוך לשעה 19:00, יציינו מיליוני ישראלים ברחבי הארץ והעולם את ליל הסדר בקריאת ההגדה, בשתיית ארבע כוסות ובשירה בציבור. במשפחת שליט במצפה הילה מעדיפים שלא לחגוג. "עם ישראל חוגג ולנו אין חגים", אומרת אביבה שליט ומסכמת 1,373 ימים בלי גלעד - ליל סדר רביעי ברציפות.

הבוקר מפרסם מעריב ראיון "חג" עם בני הזוג נועם ואביבה שליט שניסו להזכיר לכולנו שגלעד עדיין חי וזועק לעזרה. "גלעד לא יהיה אותו ילד וגם הוא לא יקבל את אותם הורים", אמרו נועם ואביבה לכתבי מעריב. "אולי טעינו כשהיינו מנומסים", הם תוהים ברגע של חשבון נפש.

עובדים למען גלעד במשרה מלאה

נועם ואביבה, שמאז נפל בנם בשבי מקדישים כמעט כל רגע מחייהם למען שחרורו, חשבו לעלות לירושלים בערב החג כדי להמשיך ולשמור על הנושא במודעות הציבורית, אבל החליטו לבסוף להישאר בבית לאחר שייעצו להם לא להגיע. במקום זאת הם בחרו להכין מיצג מקרטון - להראות את דמותו הוירטואלית של גלעד, ליד שולחן ליל הסדר, לבד. "בליל הסדר לא נעשה כלום. נעשה את מה שאנחנו עושים בכל ערב. בכל יום. זה הכל", מספרים נועם ואביבה.

השנה בני הזוג שליט מרגישים קצת אחרת מאשר בשנים קודמות. הציבור אמנם ממשיך לחבק, אבל במקביל גם משמיע לא מעט דברי ביקורת על ההתנהלות המנומסת, אולי למדי, שלהם. "ככה אנחנו מרגישים", אומר נועם, "שכל מה שלא נעשה, יבוא מישהו ויגיד ש'ככה לא עושים'. אם נעשה צעקות והפגנות, יגידו שאנחנו מקלקלים, מפריעים, מעלים את המחיר. אז ההתלבטות, באיזו רמה לפעול ובאיזה מינון, קיימת כל הזמן. לפעמים אנחנו עולים במינון ולפעמים יורדים. יכול היות שהיום אנחנו פועלים בשקט ומחר נצא לרחוב", הוא משתף בהתלבטויותיו.

הכסא הריק

"אומרים שאנחנו צריכים יותר לצעוק ויותר להרים קול. לא להיות כל כך מנומסים ועדינים, אבל ככה אנחנו בנויים. ככה אנחנו יכולים. הרעש שמדברים עליו הוא רעש שאנחנו לא יודעים לעשות", אומרת אביבה. אני עושה כל מה שאני יכולה ואולי זה בעוכרינו ואולי לא. אי אפשר לדעת. את אף פעם לא יודעת מה הדרך הנכונה. יש לך כל הזמן רגשי אשמה שאת לא עושה מספיק. זה משהו שכל הזמן מלווה אותי. כי הנה, עובדה שאנחנו לא מצליחים, אז אני אומרת 'אולי יש משהו אחר שאפשר לעשות', 'אולי יש משהו שלא עשינו'. אולי הדרך שאנחנו פועלים בה היא באמת לא נכונה".

בני הזוג שליט מבקשים להזכיר, פעם נוספת, כמו תמיד, שגלעד עדיין לא בבית. הם גם לא מאבדים תקווה. אולי בשנה הבאה, כך הם מקווים, יישב על הכסא הריק בליל הסדר אדם נוסף - גלעד.