אמו של אלירז פרץ לרמטכ"ל: "אתה כבר מכיר את הבית הזה"

הרמטכ"ל גבי אשכנזי ביקר הערב את בני משפחת פרץ ששכלו את רס"ן אלירז ז"ל, שנפל בקרב 12 שנים אחרי ששכל את אחיו אוריאל. "אתה מכיר כבר את הבית הזה", אמרה בעצב מרים פרץ, אמם של אלירז ואוריאל כשראתה את אשכנזי מגיע לנחמה בשנית

אחרי אלפי המבקרים שפקדו היום את בית משפחת פרץ, גם הרמטכ"ל גבי אשכנזי הגיע הערב כדי להביע תנחומים. הרמטכ"ל, שהיה אלוף פיקוד צפון בעת שסגן אוריאל פרץ ז"ל - אחיו של אלירז פרץ - נהרג בדרום לבנון לפני 12 שנים, כבר מכיר את משפחת פרץ היכרות ארוכת שנים.

ההיכרות עם המשפחה השכולה לא הותירה מקום רב לרשמיות בעת הביקור. "גבי, אתה כבר מכיר את הבית הזה", אמרה בעצב מרים פרץ, אמם של אוריאל ואלירז, שקברה היום את בנה השני בחלקה הצבאית של בית העלמין בהר הרצל בירושלים.

אשכנזי הגיע בלווית אבטחה כנהוג בביקורים כאלה, אך מעגל המאבטחים נפרם מיד כשנכנס לסלון בבית המשפחה. הרמטכ"ל ישב במשך כשעתיים בבית משפחת פרץ ושוחח ארוכות עם בני המשפחה. בשלב מסוים, הוציא אשכנזי דף ועט ושרטט בפני האם ויתר בני המשפחה את זירת הירי שבה נהרג אלירז.

אשכנזי: "זה כואב, אבל זה חלק מהלחימה"

הוא תיאר בפני קרוביו של סגן מפקד גדוד 12 של גולני היכן ניצב בשעת הירי, ואת מיקומו ביחס למחבלים שהגיעו סמוך לגבול. אחרי ששיחזר את פרטי האירוע, ציין אשכנזי בפני האם מרים שאלירז יכול היה לשלוח קצינים זוטרים יותר, אבל "זה היה אלירז", לדבריו. בצאתו מהבית אמר אשכנזי: "אני גאה שפיקדתי על אלירז ועל אוריאל".

בנוסף לביקור הרמטכ"ל, זכו בני המשפחה לביקורים רשמיים נוספים, בהן המשנה לראש הממשלה משה (בוגי) יעלון, ושר החינוך גדעון סער. מוקדם יותר ביקר הרמטכ"ל במקום התקרית בגבול הרצועה שבה נהרגו רס"ן אלירז פרץ ז"ל וסמ"ר אילן סביאטקובסקי ז"ל, כשהוא מלווה באלוף הפיקוד ובמפקד אוגדת עזה. "זה חלק מהלחימה שלנו", אמר אשכנזי לחיילים. "ה כואב, גם בזמן שאנחנו קוברים עכשיו גם את פרץ וגם את אילן, אבל בדיוק בשביל זה אנחנו כאן".

האם שכלה שני בנים בתוך 12 שנה

אלפי בני אדם ליוו בצהריים למנוחת עולמים את רס"ן אלירז פרץ שנפל ברצועת עזה בתקרית הקשה בה גם נהרג סמ"ר אילן סביאטקובסקי. רס"ן פרץ נטמן בחלקה הצבאית בהר הרצל, 12 שנים לאחר שנפל אחיו, אוריאל, בלבנון. סמ"ר סביאטקובסקי הובא למנוחות בשעה 15:00 בבית העלמין בראשון לציון.

"גידלתי אותך לחיות, למה הלכת לי?", ספדה מרים פרץ לבנה בעיניים נפוחות. בתגובה פרצו בבכי בני משפחתו והחברים שהגיעו להיפרד מהקצין הנערץ.

"זו קבורת הרוח, קבורת הנפש, נפש שוקקת לאהבת ישראל, לטובת ישראל, לארץ ישראל. נפש רכה ועדינה של אוהב חיים, חפץ חיים היה אלירז בני", אמרה אמו של אלירז, מרים, בבכי קורע לב. "אלירז תמיד מחייך, עם צחוק גדול שמחייך לכולם. עם שיניים צחורות, עם עיניים שמחייכות לכולם. עיני חסד. עיני אהבה שאוהבות את כולם".

"נפשך היא זכה, טהורה, צחה, של צדיק, נטולה כל סימן של גאווה. כולך בן ענווה אחת גדולה. אהוב שלי, היום איבדתי בן. הבן יקיר לי אלירז", המשיכה מרים בבכי.

אף אחד בקהל לא נשאר אדיש כשקראה "למי אני אבוא ביום הזיכרון ראשון? תמיד עודדת אותי להמשיך, חיזקת, עודדת, היית עבורי עמוד האש. שלומית שלך, שנפשך נקשרה בנפשה. אחיך איבדו אח שהיה להם מופת. ילדיך ובתך בת החודשיים איבדו אבא. אבא שראו פעם בשבועיים. אבא למופת".

"איך אני אתחלק?" זעקה מרים. "איפה יהיה הלב שלי? קחו את הלב שלי".

"גאים שהיה חלק ממשפחת גולני"

אביחי ואליאסף, אחיו של אלירז, קראו קדיש על ארונו. מח"ט גולני, אל"מ אבי פלד, ספד לאלירז: "אנו גאים שהוא היה חלק ממשפחת גולני. מי ייתכן ותהיה זו הבשורה הקשה האחרונה במשפחת פרץ".

"הבן שלי, ארבעת הבנים שלי, כולם שירתו בסיירת גולני", אמרה אתמול האם הכואבת בביתה. "אני לא יודעת מה זה סיירת גולני, אבל אני יודעת שאלוהים אוהב את הסיירת של משפחת פרץ. אוהב מאוד. את הלוחמים האלה, את אלירז שלי שאני הייתי אומרת בפשטות - גיבור. גיבור חיל. ילד ששאף לחיים משמעותיים בחייו. ילד שלי, שכל שעה משעות חייו הקדיש לעם ישראל", הוסיפה אמו בכאב.

אמו של אלירז הוסיפה כי "אין אמא שרוצה, לא אצלנו ולא בצד השני -  במות ילדיה. אני לא מעלה תרחישים של מוות אלא של חיים. אני מלמדת את הילדים שלי לחיות בגאווה, בגבורה בארץ הזאת".

"אני לא שלחתי אותו למות. הוא רצה לחיות הבן שלי. אבל הבנים שלי הם קצינים וקצינים הולכים בחוד. הוא ראשון בקרב. ואם זה אומר להגיש עזרה או להילחם - הוא ראשון. הוא לא הלך למות, אלא כדי שאני ואת ועם ישראל יחיה. הבנים שלי נהרגו בשביל כולנו כדי שאלך בגאווה", אמרה מרים וסיפרה על ילדותה במרוקו: "נולדתי במרוקו. הלכתי כפופה, לא הייתה לי חירות. כאן בארץ הבנים שלי לובשים מדים ואני גאה. אני גאה להיות יהודיה".

אילן ראה בשירות כשליחות

ערב שישי בבית משפחת סביאטקובסקי היה קשה. מחוץ לבית המשפחה נשמעו זעקות והכי קורע לב. שכנים רבים, חברים וקרובי משפחה הגיעו לבית המשפחה על מנת לנסות ולנחם את בני המשפחה בשעתם הקשה.

הוריו של אילן הסתגרו בחדר צדדי, אחיו הגדול אריק ניסה לנחם אותם ואת המבקרים. "הוא היה מגיע הביתה פעם בשבועיים, הינו יוצאים ביחד, היינו החברים הכי טובים", סיפר אריק.

אילן היה מה שמכנים בסלנג הצבאי "מורעל", ראה בשירות הקרבי שליחות ולא חיפש את הדרך הקלה החוצה. קרובת משפחה אמרה כי אילו סיפר לאמו שהוא לא מפחד למות, ושזו המדינה שלו.

התקרית בעזה - סיקור מיוחד

אמו של אלירז פרץ במונולוג מצמרר

משפחה מוכת שכול: אחיו של אלירז פרץ נהרג בלבנון

"התקרית אתמול ברצועה - ביש מזל"

קצין וחייל נהרגו בגבול הרצועה

החייל שנפצע קשה מתאושש בבית החולים