החייל שנפצע קשה במסלול התאוששות

על רקע התקרית המצערת מאתמול נמסר מבית החולים סורוקה כי למרות שמצבו של אחד הפצועים בתקרית מוסיף להיות קשה, חל שיפור במצבו והוא אפילו מתקשר עם רופאיו. "מדובר בפציעה מסוג כזה שתמיד יכולה להסתבך ולסכן את החיים, אבל לא באופן מיידי", אמר מנהל יחידת הטראומה

בבית החולים סורוקה בבאר שבע, שקלט אתמול את הפצועים מהתקרית סמוך לגדר המערכת, מגלים הבוקר אופטימיות זהירה בנוגע למצבו של אחד החיילים שנפצע קשה במהלך הירי. "מצבו מוסיף להיות קשה, אבל אנחנו בהחלט שבעי רצון מההתייצבות במצבו וגם צופים שבהמשך נראה השתפרות הדרגתית", מספר הבוקר לחדשות 2 באינטרנט ד"ר גדי שקד, מנהל יחידת הטראומה בבית החולים.

"אתמול הוא הוגדר במצב בינוני לפני שהיה לנו יותר מידע על מצבו", הסביר ד"ר שקד, "אבל כשקלטנו אותו התברר שמצבו קשה ושקיימת סכנה לחייו". לכן הוא נאלץ לעבור ניתוח בבית החזה. בנוסף, התגלו פציעות וחמורות בצוואר ובבטן, אך לא היה צורך בהתערבות ניתוחית. מדובר בפציעה מסוג כזה שתמיד יכולה להסתבך ולסכן את החיים, אבל לא באופן מיידי".

במהלך הלילה היה הפצוע מונשם ומורדם בעקבות מצבו, אך הבוקר הוא נותק באופן חלקי ממכונת ההנשמה והחל לתקשר עם רופאיו. "הוא תיקשר איתי הבוקר", אמר ד"ר שקד. "דיברנו על הגדוד שלו והוא הגיב בתנועות ידיים וראש. אנחנו מאוד מקווים שהמצב ימשיך כמו עכשיו ואז ניתן יהיה לנתק אותו באופן מלא", הוסיף ד"ר שקד.

משפחתו של החייל, לדברי גורמים בבית החולים, ביקרו אותו סמוך לשעות הצהריים. "שוחחתי עם ההורים ועם אחותו. הסברתי להם על המצב. הם קיבלו הסברים גם מגורמים נוספים ביחידה לטיפול נמרץ ובבית החולים. מדובר במשפחה נהדרת שמבינה את המצב ומגלה המון סבלנות". בהמשך, ככל הנראה, יועבר החייל לאחד מבתי החולים במרכז מאחר שמשפחתו מתגוררת באזור.

דיווח: צה"ל סיים לפעול ברצועת עזה

הבוקר דיווחו סוכנויות הידיעות הזרות כי כוח צה"ל עזב את רצועת עזה לאחר שהלילה נכנסו לאזור חמישה טנקים בעקבות התקרית בה נהרגו שני חיילי צה"ל. הטנקים ירו פגזים בחיפוי של מסוקים ומזל"טים.

לפי הדיווחים, כוחות רפואיים שממוקמים בעזה הגיעו לאזור חאן יונס כדי להעניק טיפול לנפגעים פלסטינים מהקרבות. בדובר צה"ל טרם אישרו את הדיווחים.

אתמול בלילה דיווחו הפלסטינים כי טנקים של צה"ל נכנסו לשטח רצועת עזה והחלו לירות פגזים. יחד איתם נכנסו גם דחפורים ממוגנים שהרסו מבנים שונים באזור חאן יונס. על פי הדיווחים, נהרגו חמישה פעילי החזית העממית לשחרור פלסטין במהלך התקריות אתמול - שניים במהלך התקרית בה נהרגו שני חיילי צה"ל, שניים נוספים בפעולה בעזה ואדם נוסף בשנות ה-30 לחייו שנפצע אנושות ומת מפצעיו.

חמאס: "מוכנים להדוף כל מתקפה ישראלית"

הזרוע המבצעית של חמאס קיבלה אחריות על התקרית אתמול והאשימה את ישראל. "כוח ישראלי חדר לתוך השטח הפלסטיני, ולוחמינו הפתיעו אותו", אמר דובר הזרוע, אבו עוביידה. "אנו במצב מוכנות תמידי, ומוכנים להדוף כל מתקפה ישראלית".

מבית החולים סורוקה עדכנו הבוקר כי מצבו של אחד הפצועים בתקרית מוסיף להיות קשה. הוא סובל מפציעה באזור החזה וחלל הבטן. אתמול בערב עבר הפצוע ניתוח מורכב והוא מונשם ומורדם ומטופל ביחידה לטיפול נמרץ כללי. מצבו של הפצוע הנוסף מוסיף להיות קל.

כמו כן, הבוקר נשמעה אזעקת צבע אדום באזור המועצה האזורית שער הנגב. לאחר סריקות במקום התגלה כי קסאם התפוצץ בשטח פתוח סמוך לאחד הקיבוצים באזור. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

הרימון התפוצץ על גופו של פרץ

אתמול נהרגו בגבול עם רצועת עזה רס"ן אלירז פרץ, סמג"ד בגולני בן 31, וסמ"ר אילן סביאטקובסקי בן ה-21. בנוסף, חייל נפצע בינוני עד קשה וחייל נוסף נפצע באורח קל, בחילופי אש עם חוליית מחבלים חמושים אשר עסקה בהנחת מטענים סמוך לגדר המערכת. הודעה נמסרה למשפחות ההרוגים. החיילים הפצועים פונו במסוק לבית חולים.

מתחקיר ראשוני של האירוע עולה כי ככל הנראה נפגעו החיילים בעת שניהלו מרדף אחרי שני מחבלים פלסטינים שניסו להניח מטען סמוך לגדר המערכת. לאחר שהבחין רס"ן פרץ ז"ל במחבלים הוא פקד על חייליו לנהל אחריהם מרדף. כאשר נכנסו לשטח הרצועה, ירה אחד המחבלים לעבר הכוח, פגע ברימון שהיה מונח על גופו של פרץ והביא לפיצוצו ולמותו של הקצין במקום. כתוצאה מהפיצוץ, ככל הנראה, נהרג גם סמ"ר אילן סביאטקובסקי.

בהודעת דובר צה"ל נמסר כי "צה"ל רואה בחמאס האחראי הבלעדי למתרחש ברצועת עזה ובאחריותו לשמור על השקט". עוד נמסר בהודעה כי "צה"ל לא יסבול כל ניסיון לפגיעה באזרחי המדינה ובחיילים, וימשיך לפעול בנחישות ובעוצמה כנגד כל גורם אשר מפעיל טרור נגד מדינת ישראל".

ההסלמה בדרום - הסיקור המלא:

משפחה מוכת שכול: אחיו של אלירז פרץ נהרג ב-1998 בלבנון

דיווח: צה"ל סיים לתקוף בעזה

ברק: צה"ל יידע להגיב על התקיפה ברצועת עזה

קצין וחייל נהרגו סמוך לגדר המערכת