פה זרוק הכלב: מאות כלבים ננטשים במהלך חג הפסח

חג הפסח מגיע עוד מעט ואלפי משפחות ייצאו לחופשה. כלבי רבים שנחשבים פעמים רבות לחלק מהמשפחה, לא זוכים לחזור מהחופשה המשפחתית כיוון שהם ננטשים בדרך. המכלאות העירוניות והעמותות השונות קורסות תחת כמות הכלבים שמגיעים אליהם, וגורלם של רוב הכלבים האלה למרבה הצער - הוא מוות

אומרים שהכלב הוא ידידו הטוב של האדם, אבל מתברר שמאות בני אדם לחלוטין לא ראויים לתואר ידידו הטוב של הכלב. אלפי ישראלים ייצאו לטייל בחג הפסח הקרוב ובין תופעות החג בולטת מגמה של נטישת כלבים באתרי הטיולים. על פי ההערכות מדובר בעשרות ואפילו מאות כלבים שננטשים, והתופעה מתגברת בזמן החגים.

ביולי 2007 הוכנס תיקון בחוק צער בעלי חיים שאוסר במפורש על נטישת בעלי חיים, אך עד היום הוגשו רק דוחות ספורים כנגד נוטשי הכלבים. "הרבה פעמים, גורלם של כלבים כאלה הוא מוות, כיוון שכלב שמסתובב ללא השגחה נלקח לכלביות וכיוון שהמקום מוגבל, ממיתים אותם ברוב המקרים", סיפר ד"ר אריאל סלע, פעיל בעמותה שדואגת לאימוץ כלבים.

"אנשים פשוט מנצלים את ההזדמנות להיפטר מהכלב שלהם ומשכנעים את הילדים שלהם שזה בסדר", אמר ד"ר סלע בראיון לתכנית "מהדורה ראשונה". "אני ממליץ לבעלי כלבים לקחת אחריות על הכלב ולהשאיר את הכלב אצל קרובי משפחה ואם אין אפשרות כזו, אפשר פשוט להשתמש בשירותי פנסיון לכלבים".

תופעה אחרת שנפוצה בעיקר ביישובי הצפון, היא נטישת הכלבים על ידי בעליהם שמגיעים לעבוד באופן זמני בעיר כפי שמספר ד"ר אורן אברמוביץ, שמשמש ווטרינר עירוני של העיר אילת. לדבריו, בערב חג הפסח יוטס הכלב ה-300 מאילת לאזור המרכז לאימוץ, כיוון שהביקוש לאימוץ כלבים באילת הוא נמוך מאוד ביחס להיצע. אברמוביץ' מדגיש שהמבצע "טסים לאימוץ" מתקיים בשלוש וחצי השנים האחרונות הודות לחברת ארקיע שמטיסה בחינם את הכלבים לכלביות במרכז הארץ.