רעידת אדמה הורגשה בצפון הארץ

בסביבות השעה 20:45 הורגש רעש אדמה באזור צפון הכנרת ודרום רמת הגולן, שהגיע לעוצמה של 3.6 בסולם ריכטר. אין נפגעים ולא דווח על נזק, אולם מדובר ברעידת האדמה השנייה בצפון הארץ בתוך עשרה ימים בלבד

רעידת אדמה קלה הורגשה הערב במספר מוקדים בצפון הארץ. במכון הסייסמולוגי בודקים בשעה זו את הנתונים שהתקבלו, אך על פי הערכה ראשונית - עוצמת הרעידה הגיעה ל-3.6 בסולם ריכטר. מהמשטרה נמסר כי לא היו נפגעים ולא נגרם כל נזק. מדובר ברעידה השנייה בצפון בתוך עשרה ימים בלבד.

החוקר רן יששכר מהמכון הסייסמולוגי סיפר לחדשות 2 באינטרנט על הממצאים שהתקבלו עד כה. "בדרום רמת הגולן בסביבות השעה 20:45 הורגשה רעידת אדמה קלה, בעוצמה של 3.6 בסולם ריכטר", מספר יששכר. במכון הסייסמולוגי מספרים עוד כי התקבלו מספר פניות מתושבי צפון הארץ שדיווחו על הרעידה, שמוקדה היה בצפון הכנרת, סמוך לגשר אריק.

לפני עשרה ימים בלבד התרחשה רעידת אדמה קלה, בעוצמה 3.4 בסולם ריכטר, שהורגשה היטב בצפון. מוקד הרעידה היה אז בים התיכון, כ-23 קילומטרים מחופי עכו.

מאז פברואר לפני שנתיים, אז התרחשה רעידת אדמה בעוצמה של 5.3 בסולם ריכטר ונחשבה לרעידת האדמה החזקה ביותר בעשור האחרון, אירעו מספר רעשי אדמה בישראל. רבים מהמומחים מתחום הגיאולוגיה מזהירים כי התגברות רעשי האדמה בעוצמה קטנה יחסית בישראל עלולה להצביע על רעידת אדמה בעוצמה חזקה יותר, שתתרחש בשנים הקרובות בארץ ותגרום, על פי החשש, לנזקים כבדים בהרבה.

לא מוכנים לרעידת אדמה

מדוחות ממשלתיים שפורסמו בחודשים האחרונים, עולה כי המוכנות האזרחית בישראל לרעידות אדמה נמוכה ביותר. מהנדסים ומומחים לרעשי אדמה מתריעים, כי ישנם בארץ מספר רב של מבנים מסוכנים שאינם בנויים לפי התקנים המקובלים בעולם המערבי.

מבנים אלו, שנבנו בעיקר עד לשנות ה-70', צפויים להינזק באופן משמעותי ברעידות אדמה בינוניות עד חזקות. כדי לעודד בעלי בתים לחזק אותם בפני רעידות אדמה, אישרה הממשלה בשנת 2005 תוכנית המאפשרת הקלות בניה בבניינים שאינם מוגנים - אולם עד כה מוגנו 94 מבנים בלבד מתוך עשרות אלפים הזקוקים לשיפוץ.