תחקיר: למאבטחים באזור המלונות בים המלח אין איך להתפנות

במלונות בים המלח לא נותנים למאבטחים להתפנות לשירותים - לפחות לא באזור הקרוב. מדי יום צריכים המאבטחים לצעוד יותר מק"מ, בחום הלוהט, עד למכולת שנמצאת בחוף הים ובעליה מאפשר להם להשתמש בשירותים בה כדי להטיל את מימיהם. כשאחד מהם, אלברט וייסמן שמו, ניסה לעשות מעשה - הוא פוטר

עד כמה אפשר לרמוס את כבודם של המאבטחים? באזור המלונות בים המלח, בחום של יותר מ-40 מעלות, עומדים מאבטחים בלי מים זורמים לשתייה. אף אחד גם לא חשב להציב עבורם בית שימוש, וכשהם פונים לעזרת בתי המלון הסמוכים - לא מאפשרים להם להיכנס.

מד הטמפרטורות במתחם מלונות ים המלח הראה 43 מעלות, אבל ב"בוטקה" של השומרים בכניסה למתחם כבר רגילים לטמפרטורות האלה - בדיוק כמו שהם רגילים גם לצעוד מרחק של יותר מקילומטר אחד אל השירותים הקרובים ביותר.

"המרחק מפה עד לחוף זה בערך 1,300 מטר", מלין אלברט וייסמן, מאבטח במתחם המלונות, שצריך לצעוד את המרחק הזה כל משמרת כדי להתפנות. זהו המרחק מבית המלון בו הוא עובד עד השירותים שנמצאים במכולת על החוף, שבעליה מאפשר לוייסמן להשתמש בהם. לקראת הערב, כשאנשים כבר עוזבים את החוף והמכולת נסגרת, לוייסמן כבר אין איפה להטיל את מימיו.

אף אחד לא חשב להתקין שירותים למאבטחים, וכך אלברט וחבריו השומרים צועדים על כביש האספלט הרותח קרוב לרבע שעה בכל פעם שהם רוצים ללכת לשירותים. "זה אסור, הוראה של המנכ"ל", מסביר לוייסמן איש אבטחה שחוסם את הכניסה שלו במלון "לאונרדו" באזור, כשהוא מבקש להדגים את האבסורד.

מפחדים שיישתו על חשבון הברון

ההסבר לאיסור, לפחות באחד המלונות, די מעניין. "בגלל שזה מלון הכול כלול, אז אנחנו לא מכניסים אף אחד. לא רק אתכם. כל אדם יכול להגיע, להיכנס לבר, לשתות את מה שבא לו ולאכול את מה שבא לו, ולצאת", מבהיר לוייסמן איש האבטחה. "זה לא משהו שאני לא רוצה. זו ההנחיה שלנו מהמנכ"ל של המלון", הוא חוזר על התירוץ המוכר.

בעלי המלונות וחברות האבטחה במועצה האזורית תמר לא חשבו להתקין שירותים למאבטחים, וגם לא מים זורמים. הם שותים ממיכל מים שעומד ימים בשמש הקופחת ומתחמם. אלו הם תנאי המאבטחים, האנשים השקופים שעומדים 8-12 שעות בשמש היוקדת, עבור שכר מינימום של 20.80 שקלים לשעה.

"עובדי השמירה והאבטחה הם העובדים הכי מנוצלים שיש במשק", מסבירה מי שנלחמת למענם מדי יום ביומו בחקיקה בכנסת, ח"כ שלי יחימוביץ' מהעבודה. "כמעט תמיד יש לגביהם עבריינות של חוקי העבודה, והעובדה שלא נותנים להם ללכת לשירותים היא עוד עבריינות מהסוג הזה".

המעביד: "אני לא גננת"

וייסמן, שהחליט להתלונן ולעשות מעשה, נטש אתמול בלילה את המשמרת במחאה. בבוקר הוא פוטר. "אני לא גננת", אמר לו המעביד שלו בשיחת הטלפון. "אין לי זמן לשטויות האלה. תבוא, תחזיר את הנשק ואת המדים".

מחברת האבטחה ת.א.ש, שאחראית על האבטחה באזור המלונות, נמסר בתגובה: "אין דרישה מהחברה להציב שירותים. המאבטחים יכולים להשתמש בשירותי המלונות. בנוסף, קיימת אספקה סדירה ונגישות קבועה וחופשית למים, למרות שהחוק אינו מחייב זאת. קיים הסכם עם המלונות ולפיו המאבטחים רשאים להשתמש בשירותי המלון. אם אחד מבתי המלון חרג מההסכם, הדבר נעשה ללא ידיעתנו ויטופל בהתאם. פעלנו ונפעל בהתאם להוראות המועצות האזוריות".