שר הפנים: ניתן למנוע את השביתה ברשויות המקומיות

במשרד הפנים מתכוננים לשביתה הכללית ברשויות המקומיות שצפויה להיפתח מחר. גם עכשיו מביע ישי תקווה כי יימצא פיתרון לקיצוצים בתקציבים. "דיברתי עם שר האוצר וראש הממשלה ואני מקווה שיהיה פיתרון", הדגיש שר הפנים

האם השביתה ברשויות המקומיות תצא לפועל? רגע לפני שעובדי הרשויות פותחים במאבקם אומר שר הפנים אלי ישי כי ניתן למנוע את השביתה. בראיון בלעדי לערוץ החדשות הדגיש ישי: "דיברתי עם שר האוצר וראש הממשלה ואני מקווה שיהיה פיתרון".

במשרד הפנים עומדים לצד הרשויות במאבקן וטוענים כי החלטות הממשלה והכנסת באשר לקביעת סדר העדיפויות בתקציב המדינה לשנים 2003-2009 הובילו לקיצוץ משמעותי במענקים אותם מעביר משרד הפנים לרשויות המקומיות, בעיקר בשנים 2003-2004.

אין שירותים מינימאליים

למרות תוספת תקציב מיועדת שניתנה במחצית שנת 2009, התקשו חלק מהרשויות המקומיות - בעיקר החלשות והממוקמות בפריפריה לספק את השירותים לתושביהן, ברמה הנאותה, וכן כ-30 רשויות התקשו בתשלום שכר לעובדיהן באופן סדיר. "אין מאיפה לתת את השירותים המינימאליים", מסביר אלי ישי ומדגיש כי הקיצוץ רק מגדיל את הפערים בחברה.

עם זאת מקווים במשרד הפנים, שיימצא מקור תקציבי להשוואת מענקי איזון לרשויות המקומיות כמו שהייתה בשנת 2008. "מה שהרשויות דורשים זה צודק", מגבה אותם שר הפנים, " היה קיצוץ ב-2002-2003 בתקופה שהייתי שר הפנים. קיצוץ דרמטי פוגע בערים המוחלשות ופוגע בשירותים האזרחיים".

לדברי השר ישי, שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ, כמו גם ראש הממשלה בנימין נתניהו עושים מאמצים אדירים לפיתרון המשבר. כך שעדיין לא ברור אם השביתה תצא מחר לפעול כמתוכנן.

במרכז השלטון מקומי מתכוונים לקיים מחר שביתת אזהרה של יום אחד ברשויות בגין הקיצוץ בתקציב. במסגרת השביתה תופסק הפעילות השוטפת של הרשויות, מלבד מוקד 106 ומערכת החינוך. צעדי השביתה כוללים השבתה של עובדי הפיקוח העירוני, שירותי איסוף האשפה, ושל פעילות הניקיון והגינון ברשויות. שירותי הכבאות יעבדו במתכונת חירום בלבד.

"ההכרזה על מאבק באה על רקע העובדה שממשלת ישראל לא מספקת את התקציב למתן שירות נאות לאזרחי מדינת ישראל", אמר לחדשות 2 באינטרנט ראש עיריית תל אביב רון חולדאי. "איפה נשמע שחותכים בחמישים אחוזים את מה שמגיע לאזרחי מדינת ישראל?", הוסיף חולדאי.

ירושלים מזדהה אך לא שובתת

אלו מכם שתכננו לבלות את החמסין בים, יאלצו לעשות זאת ללא מציל, כיוון ששירותי המצילים בחופים יושבתו גם הם במסגרת השביתה. הצד החיובי, לפחות עבור הנהגים בערים הצפופות, היא הפסקת פעולת הפקחים, שלא יתנו דוחות ולא יגררו רכבים.

בשלטון המקומי מבהירים שהשביתה מתקיימת במחאה על הקיצוץ הדרמטי בתקציבי החובה הממשלתיים וגזירות נוספות שהוטלו על הרשויות המקומיות. בשלב ראשון, תתקיים כאמור שביתת אזהרה ביום רביעי בכל הרשויות המקומיות.

תושבי ירושלים ניצלו מהשביתה בזכות ביקורו של סגן נשיא ארצות הברית, שהגיע לארץ כדי לקדם את שיחות הקרבה בין ישראל לפלסטינים. "עיריית ירושלים מזדהה עם מאבק הרשויות המקומיות, ותומכת בדרישתם לבטל את הקיצוץ העמוק בתקציב הרשויות", נמסר מעיריית ירושלים. "העירייה לא תשבית את השירותים בעיר בשל ביקור סגן נשיא ארה"ב ובשל סיבות ביטחוניות", לשון ההודעה.