עיריית חיפה: מסעדה שלא תשרת חייילים - תיסגר

פרשת המסעדה שסילקה חייל צה"ל במדים מסרבת לרדת מהכותרות. בעיריית חיפה פועלים לסגירת המקום ומדגישים: "אם בעלי המקום לא יצהירו על שינוי המדיניות שלהם לגבי אפליה - לא יינתן למסעדה רישיון לפעול"

עיריית חיפה פועלת בניסיון לסגור את מסעדת AZAD, שעלתה בשבוע האחרון לכותרות בעקבות סירוב הנהלת המקום להעניק שירות לחיילים במדי צה"ל.

"ככל שזה תלוי בנו, המסעדה לא תפעל כל עוד היא מצהירה שהיא לא משרתת חיילים במדים", הדגיש צחי טרנו, דובר העירייה. "קיבלנו החלטה שגם אם מחר הם יעמדו בתנאים לקבלת רישיון, ולא יצהירו שהם משנים את המדיניות שלהם לגבי אפליה, לא יתנו להם רישיון לפעול בעיר".

טרנו הבהיר כי כבר לפני חודשיים החל המאבק לסגירת העסק ברחוב הלל - אך בשל בעיות בירוקרטיה. "מול המסעדה מתנהל הליך של ניהול עסק ללא רישיון ללא קשר להתפתחויות האחרונות", ציין. "בדיון שנערך בנושא המשטרה אמרה שאין לה התנגדות עקרונית להפעלת העסק, ולכן בית המשפט החליט לא לתת צו סגירה מיידי ולאפשר להם שלושה חודשים שבהם ישלימו את התנאים לקבלת הרישיון".

בעקבות הסערה פנו בעירייה שוב לבית המשפט."לפני שלושה ימים הם הוזמנו לשימוע על רקע האפליה - ולא הגיעו, בשל כך פנינו לבית המשפט כדי לקיים דיון מהיר על נושא הסגירה", הוסיף טרנו.

במקביל ממשיכים הסטודנטים באוניברסיטת חיפה במחאה. "אנחנו לא יכולים לתת ליחס המשפיל הזה להימשך", הבהירו.

"אנשי כוחות הביטחון חשובים לנו, וחייבים לתת להם כבוד בסיסי", מדגיש הבוקר מתן פלג, יו"ר תנועת "אם-תרצו" בשיחה בערוץ החדשות. "חייל מילואים או סדיר שמגיע למסעדה לאכול, צריך לתת לו מינימום של כבוד ולתת לו שירות".

אתמול הפגינו עשרות מול המסעדה ברחוב הלל בחיפה וקראו לסגור את המקום לאלתר. "זה ביזיון שמשאירים את המסעדה פתוחה", התרעמה אחת הסטודנטיות במקום. "מדובר בחיילים שהגנו בין היתר בזמן מלחמת לבנון גם על המסעדה הזו".

בתנועת "אם תרצו" אמרו לחדשות 2 באינטרנט, כי לא מדובר במקרה אחד אלא בתופעה שקיימת בעוד מקומות ברחבי המדינה, וכי ראוי שהמדינה תיתן מענה הולם לכך. "מתפתחת דה לגיטימציה כלפי אנשים שלובשים מדים. זו תופעה שמתגברת בכל הארץ", אומרים שם. חברי התנועה הדגישו כי בכוונתם להמשיך לעקוב אחר הנושא והביעו תקווה כי העירייה והמשטרה יאכפו את צו הסגירה שהוצא למסעדה לפני מספר ימים.

עשרות אלפי חברים בקבוצה בפייסבוק

יותר מ-32 אלף גולשים הצטרפו בימים האחרונים לקבוצה בפייסבוק שקוראת להחרים את מסעדת AZAD בחיפה בשל מדיניותה שלא לשרת לקוחות במדים, בהם אנשי הביטחון. בשבוע שעבר, לעיני המצלמה, סירבו במסעדה ברחוב הלל בשכונת הדר בעיר להיענות להזמנה של סטודנט אשר הגיע במדי צה"ל.

"זו גזענות. מדובר כאן בשנאה", אמר לנו מתן, שביקש יחד עם חברו קובי שסיים שירות מילואים לשתות קפה במקום, אך נענה בשלילה.

"התיישבנו במסעדה", משחזר מתן, "ומיד ניגשה אלינו המלצרית ואמרה לנו שהם לא משרתים אנשים במדים. היא הבהירה לחברי: 'אין לנו בעיה אישית איתך, אבל רק אם תחליף בגדים תקבל שירות'".

המסעדה: מדובר במדיניות

מאז התעוררות המחאה החלו בעלי המסעדה לקבל עשרות טלפונים זועמים מאלמונים מאיימים. "הם אומרים לנו שהם מתכוונים לשרוף את המקום", מספרים שם.

למרות האיומים, אומרים ב-AZAD שאין בכוונתם לשנות את המדיניות השנויה במחלוקת ומדגישים: "אין לנו משהו נגד כוחות הביטחון וזה לא עניין של אפליה. אנחנו דוגלים בחופש וברב-תרבותיות. בדיוק כמו שיש מקומות שלא מכניסים אנשים ללא טוקסידו - המדיניות שלנו היא שלא לשרת לקוחות במדים".