צפו: עימותים במסעדה שגירשה חייל

הסטודנטים בחיפה זועמים על המשך פעילותה של המסעדה המסרבת לשרת חיילים במדים. "לא ניתן ליחס המשפיל הזה להימשך", הם מבהירים. "חייבים לתת לאנשי כוחות הביטחון כבוד בסיסי". צפו בהפגנה במקום

בחיפה מסרבות הרוחות להירגע, בעקבות אי סגירתה של מסעדת Azad המסרבת להעניק שירות לחיילים במדים. "אנחנו לא יכולים לתת ליחס המשפיל הזה להימשך", מבהירים סטודנטים באוניברסיטת חיפה.

"אנשי כוחות הביטחון חשובים לנו, וחייבים לתת להם כבוד בסיסי", מדגיש הבוקר מתן פלג, יו"ר תנועת "אם-תרצו" בשיחה בערוץ החדשות. "חייל מילואים או סדיר שמגיע למסעדה לאכול, צריך לתת לו מינימום של כבוד ולתת לו שירות".

אתמול הפגינו עשרות מול המסעדה ברחוב הלל בחיפה וקראו לסגור את המקום לאלתר. "זה ביזיון שמשאירים את המסעדה פתוחה", התרעמה אחת הסטודנטיות במקום. "מדובר בחיילים שהגנו בין היתר בזמן מלחמת לבנון גם על המסעדה הזו".

בתנועת "אם תרצו" אמרו לחדשות 2 באינטרנט, כי לא מדובר במקרה אחד אלא בתופעה שקיימת בעוד מקומות ברחבי המדינה, וכי ראוי שהמדינה תיתן מענה הולם לכך. "מתפתחת דה לגיטימציה כלפי אנשים שלובשים מדים. זו תופעה שמתגברת בכל הארץ", אומרים שם. חברי התנועה הדגישו כי בכוונתם להמשיך לעקוב אחר הנושא והביעו תקווה כי העירייה והמשטרה יאכפו את צו הסגירה שהוצא למסעדה לפני מספר ימים.

עשרות אלפי חברים בקבוצה בפייסבוק

יותר מ-32 אלף גולשים הצטרפו בימים האחרונים לקבוצה בפייסבוק שקוראת להחרים את מסעדת AZAD בחיפה בשל מדיניותה שלא לשרת לקוחות במדים, בהם אנשי הביטחון. בשבוע שעבר, לעיני המצלמה, סירבו במסעדה ברחוב הלל בשכונת הדר בעיר להיענות להזמנה של סטודנט אשר הגיע במדי צה"ל.

"זו גזענות. מדובר כאן בשנאה", אמר לנו מתן, שביקש יחד עם חברו קובי שסיים שירות מילואים לשתות קפה במקום, אך נענה בשלילה.

"התיישבנו במסעדה", משחזר מתן, "ומיד ניגשה אלינו המלצרית ואמרה לנו שהם לא משרתים אנשים במדים. היא הבהירה לחברי: 'אין לנו בעיה אישית איתך, אבל רק אם תחליף בגדים תקבל שירות'".

המסעדה: מדובר במדיניות

מאז התעוררות המחאה החלו בעלי המסעדה לקבל עשרות טלפונים זועמים מאלמונים מאיימים. "הם אומרים לנו שהם מתכוונים לשרוף את המקום", מספרים שם.

למרות האיומים, אומרים ב-AZAD שאין בכוונתם לשנות את המדיניות השנויה במחלוקת ומדגישים: "אין לנו משהו נגד כוחות הביטחון וזה לא עניין של אפליה. אנחנו דוגלים בחופש וברב-תרבותיות. בדיוק כמו שיש מקומות שלא מכניסים אנשים ללא טוקסידו - המדיניות שלנו היא שלא לשרת לקוחות במדים".