הפגנה: "סגרו את המסעדה שמסלקת חיילים"

בעקבות הסירוב של מסעדת AZAD לשרת חיילים במדים במסעדה בשבוע שעבר, בתיעוד שפורסם לראשונה כאן בחדשות 2 באינטרנט, הפגינו סטודנטים רבים נגד המסעדה וקראו לסגור אותה. יותר מ-32 אלף גולשים הצטרפו לקבוצה בפייסבוק נגד המסעדה - שעומדת מאחורי החלטתה

סטודנטים רבים מתנועת "אם-תרצו" בשיתוף עם אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת חיפה וחברי תא " לביא" הפגינו היום מול מסעדת AZAD ברחוב הלל בחיפה. ההפגנה נערכה בעקבות  הסירוב לשרת חיילים במדים במסעדה בשבוע שעבר, בתיעוד שפורסם לראשונה כאן בחדשות 2 באינטרנט.

הסטודנטים הניפו שלטי תמיכה בכוחות הביטחון ועשרות דגלי ישראל. הם הביעו התנגדות למדיניות המסעדה וקראו לעיריית חיפה להוציא צו סגירה למקום. בין המפגינים נכח גם אלי דבי, יו"ר "לנצח אחי" - עמותת אחים ואחיות שכולים של חללי כוחות הביטחון.

מתן פלג, יו"ר תנועת "אם-תרצו" באוניברסיטת חיפה אמר בהפגנה כי התנועה "לא תקבל מדיניות של אפליה ודה-לגיטימציה כלפי מגני ישראל המסכנים את גופם וחייהם למען המדינה". עוד אמר, כי "לא יתכן שחייל המגן על אזרחי מדינת ישראל בגופו יאלץ לספוג אפליה קשה כזו".

בתנועת "אם תרצו" אמרו לחדשות 2 באינטרנט, כי לא מדובר במקרה אחד אלא בתופעה שקיימת בעוד מקומות ברחבי המדינה, וכי ראוי שהמדינה תיתן מענה הולם לכך. התנועה הדגישה כי תמשיך לעקוב אחר הנושא והביעו תקווה כי העירייה והמשטרה יאכפו את צו הסגירה שהוצא למסעדה לפני מספר ימים.

עשרות אלפי חברים בקבוצה בפייסבוק

יותר מ-32 אלף גולשים הצטרפו בימים האחרונים לקבוצה בפייסבוק שקוראת להחרים את מסעדת AZAD בחיפה בשל מדיניותה שלא לשרת לקוחות במדים, בהם אנשי הביטחון. בשבוע שעבר, לעיני המצלמה, סירבו במסעדה ברחוב הלל בשכונת הדר בעיר להיענות להזמנה של סטודנט אשר הגיע במדי צה"ל.

"זו גזענות. מדובר כאן בשנאה", אמר לנו מתן, שביקש יחד עם חברו קובי שסיים שירות מילואים לשתות קפה במקום, אך נענה בשלילה.

"התיישבנו במסעדה", משחזר מתן, "ומיד ניגשה אלינו המלצרית ואמרה לנו שהם לא משרתים אנשים במדים. היא הבהירה לחברי: 'אין לנו בעיה אישית איתך, אבל רק אם תחליף בגדים תקבל שירות'".

המסעדה: מדובר במדיניות

מתן, רכז "אם תרצו" בסניף חיפה, וחבריו מסרבים להשלים עם המדיניות המפלה, לדבריהם, ופועלים כדי לנסות ולשכנע את בעלי המקום לשנות את הנהלים. "אם לא - צריך לסגור את המסעדה", הם משוכנעים. "בסך הכול מדובר בחיילים שמגנים על המדינה במטרה לשמור על חופש אזרחיה. איך אפשר שלא לשרת אותם? אנחנו לא חיים בשוויץ".

מאז התעוררות המחאה החלו בעלי המסעדה לקבל עשרות טלפונים זועמים מאלמונים מאיימים. "הם אומרים לנו שהם מתכוונים לשרוף את המקום", מספרים שם.

למרות האיומים, אומרים ב-AZAD שאין בכוונתם לשנות את המדיניות השנויה במחלוקת ומדגישים: "אין לנו משהו נגד כוחות הביטחון וזה לא עניין של אפליה. אנחנו דוגלים בחופש וברב-תרבותיות. בדיוק כמו שיש מקומות שלא מכניסים אנשים ללא טוקסידו - המדיניות שלנו היא שלא לשרת לקוחות במדים".