שתי הבנות בצה"ל - האב נעצר בנתב"ג

מדוע מונעים מתושב קולומביה לבקר את בנותיו שמשרתות בצה"ל? למרות שנהלי משרד הפנים קובעים שמי שאחד מבניו או בנותיו משרת בצבא למעלה משנה יהיה זכאי למעמד של תושב קבע, נעצר חיירו ריקרדו בשדה התעופה. "חשבתי שסוף סוף תהיה לי משפחה", אומרת אחת מבנותיו באכזבה

בנתב"ג מעוכב זה יומיים חיירו ריקרדו, אזרח קולומביאני שבא לבקר את שתי בנותיו שמשרתות בצה"ל. למרות שלפי נהלי משרד הפנים הוא אמור לקבל מעמד קבע בארץ, לא התאפשר לו להיכנס אפילו כתייר.

מאז אתמול ד', פקידה בת 19 בקריה, וס', חיילת קרבית בת 22 בהנדסה קרבית, לא ישנות בלילה. הן דואגות לאבא שמעוכב בנמל התעופה בן גוריון. "הציפייה שלי הייתה מאוד גדולה", אומרת ד'. "חשבתי שסוף סוף תהיה לי משפחה כמו שצריך - אמא, אבא, אחיות".

"יש לי כעס רב על המדינה"

המשפחה שלהן הגיעה לישראל לפני 16 שנה, כשההורים היו עובדים זרים. אחרי שפג תוקף רישיון העבודה של האב, לפני 11 שנים, הוא גורש מהארץ. הבנות והאם אוניסה נשארו כאן וקיבלו מעמד קבע. היום הן כבר חיילות בצבא. "יש לי כעס רב על המדינה. אני נותנת מעצמי, אני מסכנת את עצמי. עצוב לי מאוד שככה מתנהלים הדברים", אומרת ד'.

על פי נהלי משרד הפנים, זכאי הורה לחייל שמשרת מעל לשנה לקבל מעמד קבע בארץ. ריקרדו לא מבקש אפילו את זה, אלא רק להיכנס כתייר. תיירים מקולומביה אפילו לא זקוקים לויזה כדי להיכנס לארץ, ובכל זאת, כבר יומיים שהוא מעוכב בבן גוריון בטענה שהוא עלול להישאר בארץ באופן בלתי חוקי.

משרד הפנים: העניין בבדיקה

"אם הפקידים של משרד הפנים, אפילו המחלקה המשפטית, היו טורחים לקרוא את הנהלים של עצמם, הרי שהאבא לא רק שזכאי לקבל מעמד קבוע במדינת ישראל, אלא שאין ולא יכול להיות ספק שמגיעה לו אשרת כניסה לישראל", אומר עו"ד ראובן ליפקין, מומחה במעמד ובהגירה, בא כוחה של המשפחה.

היום הגיש עו"ד ליפקין בקשה לבית המשפט שימנע את גירושו של ריקרדו, בטענה שהמדינה לא עומדת בכלל שהיא קבעה בעצמה - אם אזרח הוא טוב מספיק כדי להיות חייל הוא גם זכאי לנוכחות של ההורים שלו לצידו.

במשרד הפנים אומרים בתגובה שבקשתו של ריקרדו נבחנת בימים אלה, ועד שלא תתקבל החלטה בעניינו, לא תאושר כניסתו לארץ.