כך הושפל נכה בשדה התעופה בחיפה

נכה המרותק לכסא גלגלים הגיע לשדה התעופה בחיפה בדרכו לאילת - אולם נאלץ לעבור בידוק ביטחוני משפיל במיוחד. "הם הושיבו אותי על כסא פלסטיק במשך שעה וחצי, פירקו לי את כסא הגלגלים לחלקים וחיטטו לי בתרופות", הוא מספר בשיחה עם חדשות 2. רשות שדות התעופה: "מדובר בבדיקה ביטחונית רגילה"

זייד שחתות, תושב טמרה בשנות ה-30 לחייו המרותק לכיסא גלגלים, החליט לטוס לאילת כדי להשתתף בכנס הנכים שהתקיים החודש בעיר הדרומית. אלא שלהפתעתו הרבה הוא גילה שהמאבק האמיתי התקיים כבר בדרך לכנס - כשניסה לעלות לטיסה בשדה התעופה בחיפה.

זייד הגיע לשדה התעופה כשעתיים וחצי לפני מועד הטיסה והחל בבידוק הביטחוני. כשנשאל לאיזו מטרה הוא טס, השיב שהוא נוסע לכנס הנכים באילת. "בשלב הזה המאבטחים הורידו אותי מכסא הגלגלים, שמו אותי על כסא פלסטיק בחדר נפרד ושל מטר על מטר חקרו אותי במשך שעה וחצי", הוא מספר בכאב בשיחה עם חדשות 2.

"הרגשתי חסר אונים"

"אחר כך פירקו לי את כסא הגלגלים, הפרידו את המשענת וחיטטו בתרופות שאני נוטל - פשוט פירקו הכל, זה היה ממש משפיל ומגעיל". במשך דקות ארוכות התחנן זייד שישחררו אותו כדי שלא יאחר לטיסה. "רק כשאמרתי להם שאני עומד לפספס את הטיסה, הם הניחו לי לנפשי. לא ככה מתנהגים עם נכים", הוא מסכם.

למרבה הצער, לא מדובר בפעם הראשונה שזייד עובר בידוק משפיל שכזה. כמו בפעם הזו, גם בפעמיים הקודמות שבהן עבר בשדה התעופה בחיפה הוא עוכב לתחקיר שנמשך שעה וחצי לפחות. "הרגשתי חסר אונים", הוא מתאר. "אני אמור היום לחזור צפונה לעיר שלי, אבל אני חושש לעבור שוב את אותו הליך משפיל בדרך חזרה".

התגובה: "הבדיקה התבצעה ברגישות ובאדיבות"

מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה: "רשות שדות התעופה אחראית לביטחונם של מיליוני נוסעים בשנה וממלאת תפקידה בהתאם להנחיות הגופים הממלכתיים המנחים. מבירור שערכנו עולה כי בדיקתו של מר שחתות התבצעה על פי נהלי הביטחון ותוך שמירה מירבית על כבודו ועל צנעת הפרט. הבדיקה נערכה בחדר נפרד מתוך רצון לשמור על כבודו של האיש".

"בשל מצבו הבריאותי המיוחד של הנוסע והעובדה כי הוא הגיע לטיסה ללא מלווה, התבצעה הבדיקה על ידי מנהל המשמרת ברגישות ובאדיבות המתחייבת. אנו מצרים על תחושותיו של מר שחתות אולם נמשיך למלא תפקידנו ולפעול לשמירה על ביטחון הנוסעים. עם תום הבדיקה הביטחונית עלה מר שחתות לטיסה כמתוכנן".