אלפים ליוו את הרב בדרכו האחרונה

בבית העלמין בגבעת שאול הובא למנוחות הרב מנחם פרוש שהלך לעולמו בגיל 94. "הוא היה אדם נדיר, ממש כאחת מאבני הכותל בעיר הקודש ירושלים", ספד לו הנשיא פרס

אלפים ליוו היום למנוחות את הרב מנחם פרוש, שהלך אמש לעולמו בגיל 94. פרוש, מזקני הפוליטיקה הישראלית והמפלגות החרדיות, ייטמן בבית העלמין בהר המנוחות שבגבעת שאול.

בנו של הרב, ח"כ מאיר פרוש, ספד לאביו ביידיש והתקשה לעצור את הדמעות. במהלך הנאום נאלץ הבן להפסיק לא אחת את דבריו. בין המנחמים שהגיעו לחלוק כבוד אחרון לרב היו יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת ושר החינוך גדעון סער.

רגעים לפני מותו ביקר פרוש בסעודה השנתית אותה מארגנים אנשי החברה "קדישא" בירושלים. למרות שהרגיש חולשה רבה וסבל משיעול, התעקש הרב להשתתף בסעודה ולשאת דברים במה שהתברר כהופעה הפומבית האחרונה של הרב. פרוש שיבח את אנשי החברה קדישא ופעילותם, וברך אותם בברכת הכוהנים. דקות לאחר ששב פרוש מן הסעודה לקה בהתקף לב ונפטר לאחר ניסיונות החייאה שנמשכו כמחצית השעה.

דברי הספד רבים נשמעו היום מפי אישי ציבור ופוליטיקאים רבים. ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע צער עמוק על פטירתו של הרב פרוש, והגדיר אותו כאחד מעמודי התווך של הציבור החרדי בישראל. "הרב פרוש יעץ לי פעמים רבות. הגעתי להחלטות רבות בעזרת חוכמתו וניסיונו", אמר נתניהו, והוסיף כי עם ישראל איבד היום יהודי יקר, חכם, חם, אוהב ישראל ושליח ציבור מהטובים שהיו לו.

פרס: הוא היה כאבני הכותל

הנשיא פרס חיזק את דבריו של נתניהו ובהודעה מטעמו אמר: "הרב פרוש היה אדם נדיר, ממש כאחת מאבני הכותל בעיר הקודש ירושלים". פרס הוסיף כי הרב פרוש היה מלא חזון ותקווה לגבי עתידו של העם היהודי, ופעל רבות לאחדות העם וליצירת גשרים בין כל חלקיו. "חיית חיים ארוכים ומלאים, לא ראיתי אדם חרוץ ממך ואני רוצה להודות לך בשם העם והמדינה על שירותך למען ישראל". סיכם הנשיא פרס.

הרב פרוש כיהן בכנסת במשך 36 שנים, בין השנים 1959-1994, ובין היתר שימש כסגן שר העבודה והרווחה מטעם מפלגת אגודת ישראל והיה חבר בעשר כנסות. בין השנים 1969-1969 כיהן פרוש כסגן ראש עיריית ירושלים. לפני מספר שנים פרש מהפוליטיקה, אך המשיך להיות מעורה בפעילות ציבורית. בנו, מאיר, מכהן כסגן שר החינוך בממשלת נתניהו.