עיר המקלט של הרב אלון: המושבה מגדל

מדוע ברח הרב מוטי אלון דווקא אל המושבה מגדל שליד הכנרת? מה ידעו התושבים על נסיבות הגעתו אליהם? וכיצד הצליח בזמן קצר כל כך לעטוף את עצמו בקהילת חסידים גדולה כל כך?

1,600 תושבים חיים במגדל, מושבה קטנה, שצופה אל הכנרת. לפני ארבע שנים הצטרף אליהם בנסיבות מסתוריות תושב חדש - הרב מוטי אילון.

במרכול של המושבה סיפרו אז שהרב הידוע הגיע מירושלים להירגע מעומס העבודה התורנית והחינוכית. השבוע, כשעלו חשדות שנמלט הרב למגדל לאחר שהסתבך בפרשיית מין מביכה, ניסו אנשים להבין מדוע ברח הרב דווקא לשם.

בדרך כלל שקט כאן והחיים הם בהרמוניה מוחלטת. השבוע גילו תושבי מגדל שהרב אלון שהגיע אליהם מירושלים לפני למעלה משלוש שנים, מי שהפך לאחת הדמויות הנערצות ביישוב, עומד עכשיו במרכזה של פרשה שמטלטלת את הציונות הדתית - ואז החלו לעלות השאלות.

בועז, אחד מתושבי מגדל, מכין שלט תמיכה ברב שאומר: "הרב מרדכי אלון - הצדיק שלנו". לדבריו, הרב אלון הוא לא פחות מאשר התגלמות אלוהית. "אתה יכול לראות את הקדוש ברוך הוא? לא, נכון שלא, אבל אתה טועה. אתה כן יכול", אומר בועז. "תסתכל על הרב אלון ותראה את ההילה. איפה שהוא הולך - אור".

"מגדל זה בית הבראה", מסביר דודו כהן, תושב המקום. יוסי ג'ינו, ראש המועצה המקומית, טוען שידע בדיוק עם מי יש לו עסק. "עכשיו האישיות הזאת הגיעה בצורה מאוד מאוד צנועה", אומר ג'ינו. "יחד עם זה, לא הרגשנו שהוא מחביא משהו".

"חילונים אוהבים אותו. הוא עמך"

לפי הפרסומים, הוגלה הרב אלון למגדל על ידי חברי פורום תקנה, הפורום הדתי נגד ניצול מיני, בעקבות מה שהוגדר כמעשים מנוגדים לערכי הקדושה והמוסר. לדברי תושבי המקום, בחר אלון במקום הכי נכון. "אני חושב שמגדל זה אחד המקומות היפים שיש לנו היום בארץ", מסביר כהן.

למסע בעקבות הרב יצאנו יחד עם דודו ג'ורנו, לשעבר רכז המודיעין של משטרת טבריה. ג'ורנו התגורר במגדל 35 שנה וגם לו לא היה מושג מה מסתיר הרב אלון מתחת לזקן. "אם מישהו ממגדל היה יודע - כל מגדל הייתה יודעת", אומר ג'ורנו. "חילונים אוהבים אותו, דתיים. לא משנה - הוא עמך. לא גאווה כמו כל האשכנזים. הוא אשכנזי ספרדי כזה".

ביום חמישי האחרון הודיעו אנשים פורום תקנה כי המטרה הושגה - הפרשה הסתיימה והציבור הוזהר. אבל נראה שהשאלות שנותרו עדיין פתוחות לגמרי. אלו שאלות על גבולות האמונה ובעיקר עד כמה היא עיוורת. "לא מאמין לשופטים", קובע בועז כשהוא נשאל מה יעשה אם יתברר שהרב אלון אכן אשם במעשים. "אני מאמין בכוח עליון. שהכוח העליון הזה יראה לכולכם, לכל הארץ הזאת, שהרב אלון זה מספר אחת".