הבניין שאתם גרים בו - כנראה לא יעמוד ברעידת אדמה

מומחים טוענים שרעידת אדמה בעוצמה שהייתה בהאיטי – אם היתה מתרחשת ביפן למשל, הייתה גורמת למספר נמוך בהרבה של ניפגעים. מומחים טוענים שרעידת אדמה גדולה בישראל היא רק שאלה של זמן. אז הבאנו את המומחים ושאלנו – איך נדע שהבית שלנו, עמיד בפני רעידת אדמה?

איך נדע שהבית שלנו עמיד בפני רעידת אדמה? אין אחד שלא חשב על זה - "מה יקרה לבית שלי ברעידת אדמה". רובנו חיים בחוסר ודאות, אבל יותר ויותר אנשים רוצים תשובות ברורות - גם אם הן לא ינעמו לאוזניהם.

כבר בקיר הראשון המכשיר של לאוניד שרשבסקי מצביע על בעיה. איתי דביר רצה להתקין מזגן וגילה שהקיר שלו עשוי מצדפות וחול ולא מסוגל לשאת את כובד משקלו של המזגן. אז הוא הזמין בדיקה.

גם השופט בדימוס דניאל ארנסט מודאג. הבית שלו אמנם מטופח ושמור, אבל כשהזמין את בודק המבנים מיכאל זלוטניקוב - כמעט לא היה מקום בבית שבו לא התגלתה בעיה.

הבדיקות עלולות להגיע לעשרות אלפי שקלים

הבית של דרורה בפתח תקווה כבר עומד לפני שיפוץ. הדיירים הפעילו את תכנית תמ"א 38. דרורה עשתה זאת כדי לשפר את איכות חייה. אבל במסגרת הבדיקות היא גילתה עד כמה הבית שלה מסוכן.

וכך כל בית שנמצא על עמודים: "אם הבניין על עמודים הוא מסוכן בצורה היסטרית", אומר ישראל דוד, מהנדס קונסטרוקציה. ואכן - סביר להניח שאם תערכו בדיקות תגלו שגם הבניין שבו אתם גרים הוא בניין מסוכן. והבדיקה לא זולה - מאלף שקל לבדיקה הזולה ביותר ועד עשרות אלפי שקלים לבדיקות מורכבות. זה עוד מבלי שהזכרנו את עלות השיפוץ.

ויש גם מלכוד: אחרי שתזמינו את הבדיקה ותגלו כמה המצב של הבניין בו אתם גרים גרוע - לא תוכלו יותר להתעלם.