המצאה חדשה: כך מצילים ילדים מטביעה וממוות

המצילים כבר לא לבד: מערכת יוצאת דופן, שפותחה בצרפת ושודרגה ע"י ישראלים, עוקבת בעזרת מצלמות אחר הרוחצים בבריכה מתוך המים ומחוץ להם, ומתריעה על אפשרות של טביעות. המערכת תגיע בקרוב לארץ, ואולי עכשיו הילדים שלנו יהיו בטוחים יותר

התמונות האלה מתוך הבריכה צולמו לפני מספר חודשים בצרפת. באחת התמונות רואים ילדה מתחילה לטבוע. השוחים מעליה לא שמים לב וממשיכים לשחות. היא נשכבת על הקרקעית בלי אוויר, ואחרי מספר שניות נראה המציל קופץ למים ומציל אותה.

הפטנט: מערכת שיודעת באמצעות מצלמות, שנמצאות מעל למים ומתחת למים, לאתר גוף של שחיין שנמצא על קרקעית הבריכה למעלה מעשר שניות ללא מגמה של תזוזה.

איך בדיוק זה עובד? מצלמות וחיישנים סורקים את הבריכה. ברגע האמת המציל מקבל התרעה, אזעקה נשמעת, ועל צג המחשב מופיע המיקום המדויק של הטובע. זה חוסך למציל זמן, ומגדיל את סיכויי ההישרדות. אבל המערכת הצרפתית התקשתה לסנן אירועי סרק.

השניות הראשונות בטביעה - קריטיות

החברה הישראלית מיטרוניקס רכשה את החברה הצרפתית, פיתחה תוכנה טובה יותר, והחלה לשווק אותה ברחבי העולם. "יש לנו היום כ-65 התקנות בצרפת, 50 התקנות בארצות הברית ועוד כמה עשרות התקנות ברחבי אירופה", מספרים בחברה. "ו-16 אירועים של הצלת חיים, האחרון שבהם לפני כעשרה ימים סמוך לפריז".

כך זה נראה לפני עשרה ימים: הבחור בצילום לקה בהתקף אפילפסיה והחל לטבוע. המערכת זיהתה זאת מיד התריעה למציל. השניות הראשונות בטביעה הן קריטיות. בזמן שבין דקה לשתי דקות לטובע יהיה נזק מוחי רציני, אחר כך הוא עלול למות.

עלות המערכת: כחצי מיליון שקלים

המערכת של החברה הישראלית היא ייחודית בעולם. השנה היא שנת היעד במהלכה הם מקווים להתחיל למכור אותה גם בארץ. "אנחנו מצפים שבשנה הקרובה נמצא גם בשוק הישראלי לקוחות שיהיו מסוגלים לשלם מערכת מהסוג הזה", הם מקווים.

עלות המערכת בבריכה אחת היא כחצי מיליון שקלים. אבל לפני שנתחיל לראות מצלמות בבריכות ישראליות, החברה תצטרך להוזיל את המערכת משמעותית - אחרת יהיה זול יותר פשוט להעסיק עוד מציל.