הילד שנפצע ממוקש משחזר את האסון

דניאל יובל בן ה-11, שאיבד את רגלו בפיצוץ המוקש, שיחזר ממיטת בית החולים את האירוע הקשה, בשידור חי בחדשות 2 באינטרנט: "שמעתי רעש חזק ולא הבנתי מה קרה, אבל לא בכיתי", והוסיף: "לא היתה שום גדר". אביו: "לא מכיר מבוגרים שמתנהגים ככה". צפו במשפחה שנפצעה מדברת

יממה לאחר פיצוץ המוקש שגרם לפציעתם של חמשת בני משפחת יובל, שחזרו בני המשפחה את מה שאירע במהלך הטיול בגולן שהסתיים באסון וטענו שוב: לא היה שילוט או גדרות במקום. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו את מסיבת העיתונאים בשידור חי.

ממיטתו בבית החולים רמב"ם בחיפה סיפר דניאל בן ה-11 על רגעי הדרמה. "אני ואחותי עלינו למעלה לפסגה", הוא נזכר. "בנינו בובת שלג ואז דרכתי על משהו והוא התפוצץ. לא היו שום גדרות ולא כלום והיו עוד הרבה אנשים מסביב. כשהם שמעו את הפיצוץ הם התחילו להיכנס למכוניות".

"לא בכיתי או צרחתי"

בהתחלה לא עיכל דניאל את האסון. "חשבתי שזה חלום רע", ציין. "שמעתי רעש נורא חזק ולא הבנתי מה בדיוק קרה. אח"כ שאלתי את אבא והוא הסביר לי שדרכתי על מוקש. הייתי מבוהל אבל לא בכיתי או צרחתי".  

גם גיא יובל, אבי המשפחה, עדיין מתקשה להבין איך הפך הטיול לחוויה טראומתית. "בתור אבא אתה לא חושב שיכול לקרות דבר כזה", הדגיש. "דניאל הרגיע אותי. הוא היה מאוד אמיץ. אני לא מכיר אנשים מבוגרים שמתנהגים ככה".

האב הכחיש את הטענות לגבי התנהלות המשפחה והדגיש כי לא היה כל פסול בהתנהגותם. "נכנסנו לתוך אזור שהיו בו הרבה מאוד אנשים אחרים ולא היה שום סימן לגדרות", סיפר. "לא הייתי חושב בחיים לקחת את הילדים שלי ולעבור איתם גדר. לא היינו בוחרים להתעלם מגדר תיל".

גם אם המשפחה אמרה כמה מילים למצלמות. "יצאנו בשעה די מאוחרת והתלבטנו אם לנסוע כבר כי חשבנו שיהיה מאוחר מדי, אבל הילדים נורא רצו לראות את השלג – אז נסענו", כך לדברי האם. "בזמן האירוע הייתי במרחק עם הבנות הקטנות וחיכינו שגיא והילדים יחזרו, ואז פתאום שמענו בום, אבל לא חשבתי שזה קשור אלינו. ראיתי את הבת שלי יורדת מההר עם פנים שחורות. אני לא כועסת על איש, אני רק רוצה שהוא ירגיש טוב".

צה"ל: "הייתה גדר והיה שילוט"

מצבו של דניאל ואחותו ועמית בת ה-12 משתפר, והם הועברו לאישפוז בבית החולים לילדים ברמב"ם. הילדה עברה ניתוח אורטופדי קל ואילו הילד, שמצבו היה קשה יותר, עבר ניתוח מורכב בשתי הרגליים, זאת לאחר שאיבד את אחת מרגליו מהברך ומטה בפיצוץ. "אני לא כועסת על איש", אמרה אם המשפחה. "אני רק רוצה שהוא ירגיש טוב".

במקביל פרסמו בצה"ל את התחקיר בעקבות פיצוץ המוקש. על פי הממצאים, כך טוענים בצבא, במקום שבו שהתה משפחת יובל יש בוודאות שילוט וגידור. עוד אומרים בצה"ל כי סביב שדות מוקשים אחרים "הגדר אכן שמוטה".

האב חילץ את הילדים בידיים

האירוע הקשה התרחש בשעה שמשפחת יובל מהוד השרון יצאה לטייל וליהנות השלג שהצטבר בהרי הגולן. סמוך לשעה 13:30, בעוד בני המשפחה משחקים בשלג באזור הר בנטל בצפון הרמה, נשמע לפתע פיצוץ עז. דניאל נפצע קשה ואיבד את אחת מרגליו ועמית נפצעה באורח בינוני מרסיסים.

אביהם של הילדים, גיא יובל, חילץ את שני הילדים שנפצעו קל יחסית. למקום הוזעקו מסוק מלהק תעופה וכוחות של מגן דוד אדום, שפינו את שני הילדים לבית החולים רמב"ם בחיפה, לאחר שהעניקו להם טיפול ראשוני בשטח. אם המשפחה נפצעה באורח קל מרסיסים בפניה, ושני בני משפחה נוספים נפצעו אף הם באורח קל. מספר בני אדם נוספים לקו בחרדה כתוצאה מהאירוע הטרגי וטופלו על ידי הכוחות בשטח.

שני הילדים פונו כאמור לבית החולים רמב"ם בחיפה כשהם מורדמים ומונשמים. רגלו של הילד בן ה-10 נקטעה עוד לפני הגעתו לבית החולים. ד"ר ערן טל-אור, רופא בכיר במערך הטראומה בבית החולים רמב"ם, ומי שטיפל בילדים עם הגעתם לבית החולים, מסר שעל פי הפגיעות מדובר במוקש נעל שמיועד לפגיעה בחיילים.

"האבא רץ עם הילדים הפצועים - אחד בכל יד"

בשיחה עם הרופאים בבית החולים, סיפרו הילדים שזו הפעם השנייה בחייהם שהם רואים שלג. "בזמן שפינו אותי שמרתי על קור רוח והייתי רגועה, אבל כל הזמן שאלתי על מצבו של אחי", סיפרה הבת הגדולה בת ה-12, שנפצעה באורח בינוני. "שיחקנו בשלג - ואז שמענו בום. יותר מזה אני לא זוכרת", הוסיפה הילדה. 

חלי גרסטלר, עדת ראייה לפיצוץ, סיפרה לחדשות 2: "שמענו בום גדול וישר הרחנו את הריח של אבק השריפה. היו כאן המון מטיילים, לפחות 200 ילדים הלכו כאן, ואז ראיתי את האבא צועק 'אמבולנס, תזעיקו אמבולנס'. רק עכשיו אני רואה את השלטים, אם הייתי יודעת בחיים לא הייתי באה לטייל כאן".

האישה הוסיפה כי "האבא לקח שני את שני הילדים, אחד בכל יד, ורץ איתם לכביש. בעלי חילץ את הילדה שנפצעה קשה מהרסיסים".


בהכנת הידיעה השתתפו שמעון לוי וגיא שפירא


רוצים לקבל עדכונים בפייסבוק מחדשות 2?