עד ראייה לפיצוץ: "מישהו הרים את הגדר כדי שייראו את השלט 'זהירות מוקשים'"

קובי גרטסלר שסייע בחילוץ הפצועים טוען כי לאחר האירוע חזר למקום וגילה שהוא נראה אחרת. "הגדר שהיתה מונחת על הרצפה לפתע עמדה והשלטים היו לפתע ברורים", סיפר. דניאל בן ה-10 ועמית בת ה-12, שנפצעו בפיצוץ מוקש במהלך טיול משפחתי ברמת הגולן, עברו ניתוחים אורטופדיים ומצבם משתפר

הטרגדיה בטיול המשפחתי: מצבם של דניאל בן ה-10 ועמית בת ה-12, שנפצעו בפיצוץ מוקש במהלך טיול ברמת הגולן, משתפר והם הועברו לאישפוז בבית החולים לילדים ברמב"ם.

הילדה עברה ניתוח אורטופדי קל ואילו הילד, שמצבו היה קשה יותר, עבר ניתוח מורכב בשתי הרגליים, זאת לאחר שאיבד את אחת מרגליו מהברך ומטה בפיצוץ. בני משפחתם של הילדים נמצאים כל העת ליד מיטותיהם.

קובי גרטסלר שבילה במקום עם בני משפחתו וסייע בחילוץ הפצועים טוען כי לאחר האירוע חזר למקום וגילה שהוא נראה אחרת. "הגדר שהיתה מונחת על הרצפה לפתע עמדה והשלטים היו לפתע ברורים", סיפר ל"ידיעות אחרונות".

חוקרי המשטרה ביקשו שאגיע איתם לאיזור כדי להראות להם היכן בדיוק התרחש הפיצוץ", הוא מספר. "כשהגענו לשם, ראיתי שמישהו הרים את הגדר כדי שייראו את השלט 'זהירות מוקשים'. לא האמנתי למה שראיתי ואמרתי לכמה מהחיילים שהיו במקום 'תתביישו לכם'. הראיתי לשוטר תמונות שצילמתי לפני הפיצוץ ובהם לא רואים גדר ושלט, אבל הוא לקח ממני את כרטיס המצלמה עם התמונות".

גורם בצה"ל: ניתן היה לראות את הגדר והשלט בבירור

בצה"ל אמרו בתגובה כי אף חייל לא נגע בגדר או בשלטים. גורם צבאי מסר הבוקר לחדשות 2 באינטרנט כי מדובר באירוע מצער. "אנו מזדהים עם ההורים שבאו ליהנות מהשלג", אמר הגורם הצבאי. "ברמת הגולן יש למעלה מ-2,000 שדות מוקשים. חלק גדול מהם מלפני שרמת הגולן הייתה שלנו. האירוע היה בתוך שדה מוקשים. הגעתי לנקודה ואני חייב להגיד שיש גדר, יש שלט אחד מאוד בולט, אני לא יודע להסביר למה אנשים בכל זאת למרות הגדרות נכנסו למקום. אחת הבעיות בחורף זה שהשלג מכסה את השטח, במקרה הזה בבירור היה ניתן לראות את השלט הגבוה ואת הגדר".

לדברי הגורם הצבאי הנוכחים במקום עברו מעל הגדר. "ראיתי את זה בשטח. ברמת הגולן יש כלל ברור שלא חוצים גדרות. יש היקפים מאוד גדולים של שדות מוקשים. כמו שאני ראיתי, הם לא היו היחידים שנכנסו לשדה, אבל לצערי חוק העדר במקומות האלה הוא קריטי, רואים משפחה אחת ואז רואים עוד אחת ועוד אחת. אני קורא לעם ישראל לטייל ברמת הגולן ולשמור על כללי הבטיחות כי זה קריטי".

עוד אומרים בצה"ל: "אנחנו מתקנים את הגדרות כל הזמן. יש צוות קבוע - צוות אחזקת שדות מוקשים, זה כל תפקידו, עובר את כל השדות בצורה שיטתית, מוסיפים גדרות, משנים, מתקנים, מתחזקים כל הזמן. חלק גדול מהתשתיות זה נזקי מזג אוויר ובלאי, למרות שבמקום הזה השילוט היה בסדר. השילוט היה מאוד ברור והגדר עמדה".

האב חילץ את הילדים בידיים

האירוע הקשה התרחש בשעה שמשפחת יובל מהוד השרון יצאה לטייל וליהנות מהשלג שהצטבר בהרי הגולן. סמוך לשעה 13:30, בעוד בני המשפחה משחקים בשלג באזור הר בנטל בצפון הרמה, נשמע לפתע פיצוץ עז.  אחד מבני המשפחה, דניאל בן ה-10, נפצע קשה ואיבד את אחת מרגליו, ואחותו עמית בת ה-12 נפצעה באורח בינוני מרסיסים.

אביהם של הילדים, גיא יובל, חילץ את שני הילדים שנפצעו קל יחסית. למקום הוזעקו מסוק מלהק תעופה וכוחות של מגן דוד אדום, שפינו את שני הילדים לבית החולים רמב"ם בחיפה, לאחר שהעניקו להם טיפול ראשוני בשטח. אם המשפחה נפצעה באורח קל מרסיסים בפניה, ושני בני משפחה נוספים נפצעו אף הם באורח קל. מספר בני אדם נוספים לקו בחרדה כתוצאה מהאירוע הטרגי וטופלו על ידי הכוחות בשטח.

שני הילדים פונו כאמור לבית החולים רמב"ם בחיפה כשהם מורדמים ומונשמים. רגלו של הילד בן ה-10 נקטעה עוד לפני הגעתו לבית החולים. איש מבני המשפחה אינו נמצא בסכנת חיים. ד"ר ערן טל-אור, רופא בכיר במערך הטראומה בבית החולים רמב"ם, מסר שמדובר במוקש נעל שמיועד לפגיעה בחיילים.

"האבא רץ עם הילדים הפצועים - אחד בכל יד"

בשיחה עם הרופאים בבית החולים, סיפרו הילדים שזו הפעם השנייה בחייהם שהם רואים שלג. "בזמן שפינו אותי שמרתי על קור רוח והייתי רגועה, אבל כל הזמן שאלתי על מצבו של אחי", סיפרה הבת הגדולה בת ה-12, שנפצעה באורח בינוני. "שיחקנו בשלג - ואז שמענו בום. יותר מזה אני לא זוכרת", הוסיפה הילדה. 

חלי גרסטין, עדת ראייה לפיצוץ, סיפרה לחדשות 2: "שמענו בום גדול וישר הרחנו את הריח של אבק השריפה. היו כאן המון מטיילים, לפחות 200 ילדים הלכו כאן, ואז ראיתי את האבא צועק 'אמבולנס, תזעיקו אמבולנס'. רק עכשיו אני רואה את השלטים, אם הייתי יודעת בחיים לא הייתי באה לטייל כאן".

האישה הוסיפה כי "האבא לקח שני את שני הילדים, אחד בכל יד, ורץ איתם לכביש. בעלי חילץ את הילדה שנפצעה קשה מהרסיסים".

הייתה או לא הייתה גדר?

נציג המשפחה אמר הערב לכלי התקשורת: "המשפחה נמצאת על יד יקיריה הפצועים ומתפללת לשלומם. בני המשפחה טיילו ושיחקו בשלג ליד מטיילים אחרים שהיו במקום לפניהם. מדובר בשטח שנראה פתוח לגמרי, ולא ברור למשפחה מדוע המקום לא היה מגודר באופן המונע כניסה ומדוע לא היה במקום שלט ברור שנראה לכולם, המזהיר מפני כניסת מטיילים".

"יש להודות להשגחה העליונה שלא אירע אסון גדול יותר ולא התפוצצו מוקשים נוספים, שהיו יכולים לפגוע חלילה במטיילים הרבים ששיחקו בשלג באותו זמן", הוסיף נציג המשפחה.

מצה"ל, לעומת זאת, נמסר כי האזור היה מגודר ומשולט כהלכה. "צה"ל מצר על האירוע שהתרחש הבוקר בשדה מוקשים בצפון רמת הגולן ומאחל החלמה מהירה לבני המשפחה", נמסר מוקדם יותר מהצבא. "האירוע הקשה התרחש בשדה מוקשים מגודר ומשולט כנדרש. תכליתו של צה"ל היא לספק ביטחון ולספק לאזרחי מדינת ישראל לטייל בבטחה ולרבות לאורך הגבולות בצפון ובדרום, וליהנות מנופיה של הארץ".

"דובר צה"ל מפציר בציבור להישמע להוראות הביטחון, ולהימנע מכניסה לכל צורך שהוא הן לשטחי אש, הן לשדות מוקשים וכך גם לכל שטחי הרשות הפלסטינית המסומנים כשטחי A".

רוצים לקבל עדכונים בפייסבוק מחדשות 2?