עדנה עזבה את בית האח הגדול ושבה למחסומים

היא הפכה בלא מעט מקומות לאוייבת העם - מושא של שנאה עם פוסטרים בדמות היטלר. עדנה קנטי, בוגרת האח הגדול, יצאה מהבית המוקף גדר אחרי שניסתה להסביר לנו מה חשים הפלסטינים כשהם מוקפים גדר כל השנה. נועם עמית יצאה עם כוכבת הריאליטי ל... מציאות עצמה

עדנה קנטי חזרה השבוע הביתה. "סיבות רפואיות", אמרו. שלוש נשים מפורסמות יצאו מקריית גת. הראשונה היא נינט, השנייה טלי פחימה, והשלישית ממהרת לקחת אותנו למחסום על הבוקר. כן, עדנה קנטי חוזרת הביתה – וחוזרת למחסומים.

"אני לא הלכתי לאח הגדול, האח הגדול בא אליי", אומרת עדנה עכשיו. "והאח הגדול רץ אחריי, והאח הגדול שכנע אותי, ולא רציתי. ואז חשבתי שאנחנו שנים רצות להפיץ את האג'נדה שלנו, ולפתוח את העיניים של עם ישראל, ולהראות להם דברים, ואף אחד לא רוצה לראות. ואולי האח הגדול יעשה משהו, כמו שהוא באמת עשה. עכשיו אין אף אחד שלא יודע מה זה מחסום ווטש".

"אני הבאתי אתכם לכאן כדי להראות לכם שזה חמש דקות מכפר סבא, שכולם נוסעים על הכביש הזה, ואף אחד לא יודע שיש כאן כפר שלם של אנשים שכלואים מאחורי שערים", היא אומרת. "והם לא עשו שום דבר, הטעות היחידה שלהם זה  שבנו את אלפי מנשה ממזרח להם".

"המחסום הזה פתוח משבע עד שמונה, מאחת עשרה לשתים עשרה, ומחמש עד שש. היציאה היחידה שלהם לאדמות שלהם היא לכאן, והם יוצאים רק אם יש להם אישור יציאה", מסבירה פליטת האח הגדול. "זאת אומרת, אם מישהו מרגיש לא טוב בשעה תשע בבוקר, הלך. הוא צריך לחכות עד השעה אחת עשרה".

מחסום ווטש, למי שלא רואה האח הגדול, היא תנועה של נשים ישראליות המתנגדות לכיבוש. הן מגיעות מדי יום למחסומי צה"ל בשטחים, ושם משקיפות ומתעדות את התנהלות החיילים במחסום. עדנה מסבירה: "תראי, החיילים הם בני 19, ולילה וחושך, ולא בא להם, עדיף להם בשעה חמש אחרי הצהריים לשחק קלפים, שש-בש, או לשים מוזיקה מזרחית ולרקוד, ושאנשים יחכו בחוץ", ואז מוסיפה: "הם לא יעשו את זה אם אנחנו שם".

"אתה רואה? לא צריך ערוץ 2, פה זה האח הגדול"

במחסום הבא אליו עדנה לוקחת אותנו, מחכות לה דליה ורחל, חברותיה למחסום ווטש. "כדאי לך לא לצלם אותנו, אלא את הגדרות", אומרות חברותיה של עדנה. "אז תראה מה זה האח הגדול האמיתי. אתה רואה? לא צריך ערוץ 2, פה זה האח הגדול".

בזמן שנשות ווטש מסבירות לנו על המחסום הזה, ניגש אל עדנה אחד מבכירי הכפר. "יש אחד החיילים, אמר לי: 'תגיד לעדנה שתיקח את המחסומים איתה, לא יודע לאן", מספר לה הפלסטיני, "כאילו, יעני, את מכבידה עליהם". עדנה לא מאמינה: "שאני מה? מכבידה עליהם?". שאלנו את האיש אם הוא מכיר את עדנה, והוא השיב: "אני עכשיו מכיר אותה. רק שמעתי את השם שלה מהחיילים. הם מדברים עליה הרבה".

עדנה ניגשת לברר את העניין עם החיילים, אנחנו נשארים במקום, מצלמים את ההתרחשות מרחוק. "אתה מכיר אותי?", היא שואלת. "לא, גברת. מי את?", עונה החייל. "אני עדנה", היא עונה. עדנה לא מוותרת. החייל אולי לא מכיר אותה, אבל היא בכל זאת מוצאת עוד הזדמנות להשחיל מסרים. "אתה שאלת את עצמך למה יש פה את החומה? את הגדר?", היא שואלת את החייל במחסום. "כאילו, אתה, אתה ראית את הגדר פה? ואתה אמרת שזה מטומטם?".

"עדנה קנטי שונאת ישראל, היטלר לא שונה ממך"

"הטוקבקים הכי אכזריים והכי מגעילים היו שהם אמרו: "נשות מחסום ווטש מרביצות לחיילים ומקללות אותם", וגם "תמותי אמן, טפו עלייך ועל עינייך יא בת כלבה, זונה במחסום. תביישי לך, יא מגעילה, שונאת ישראל, לכי להזדיין עם ערבים". כן, תיבת הדואר של עדנה מתפקעת מרוב מיילים, רובם בסגנון הזה. שלא יהיה לכם רושם לא טוב, יש גם הרבה נחמדים. "עדנה, יא זונה שרמוטה עוכרת ישראל, עלק לפני שקפצת במשימה... מוות עם חבל תלייה". או "עדנה קנטי שונאת ישראל, היטלר לא שונה ממך. יש לי פה שפם של היטלר".
 
וזה לא רק זה. בזמן שהייתה בבית האח הגדול התקבלו בביתה לא מעט איומים טלפוניים. עדנה שומרת על אדישות. כמו שראיתם, זה אפילו משעשע אותה. אבל הבת שלה, שיושבת לידינו ולא רוצה להצטלם - לא ממש צוחקת. "בהתחלה זה היה מאוד מטריד, כשרק נכנסת", אומרת הבת. "הייתי מקבלת לפלאפון שלי כל מיני הודעות מגעילות. את דיילת, את עובדת בקייטרינג, תיזהרי, אנחנו יודעים איפה את גרה".

 מההפקה של האח הגדול הציבו מאבטח בביתה של עדנה. ביום שלישי בבוקר היא כבר שחררה אותו. "וזה היה בגלל מה? שהיא מייצגת את מחסום ווטש", אומרת דליה, מחברותיה של עדנה ב'מחסום ווטש'. "היא עשתה לנו מצוין, מפני שכל מי שיש עיניים בראשו, והוא עדיין יש לו קורטוב של אנושות, הוא עכשיו פתוח לדברים שהוא לא ידע. אז ברוך השם שעכשיו יודעים על החברה הישראלית עכשיו. למדו שהחברה הישראלית היום מסוכנת".

"פותנה פשוט רוצה להיות יהודיה"

רגע לפני שהן עוזבות את המחסום, וברגע שאנחנו מתרחקים טיפה, השיחה של נשות ווטש משנה כיוון. "איך היה? עם מי התיידדת שם? היה מישהו אחד?", שואלות החברות, ועדנה עונה: "נורא רציתי להתיידד עם פותנה, הערבייה". "היא לא קיבלה אותך בגלל הדעות או בגלל...", שואלות הבנות. "לא, היא רוצה להיות... היא רוצה להיות יהודייה".

כמו בראיון הזה - גם באח הגדול, לא פעם בחירת המילים והדימויים של עדנה הרחיקו יותר מאשר קרבו, יצרו כעס, אטימות וזעם. מצד שני, כמשתתפת בתכנית ריאליטי, היא ידעה: אם לא יהיו פרובוקציות, אין סיכוי שזה ייכנס לשידור.

"אני חושבת שעשיתי עבודה חשובה"

ביום שלישי השבוע, כשצילמנו את עדנה, התפרסמו ידיעות כי עזבה את בית האח הגדול בעקבות גידול בראש. הפרסומים לא היו ממש מדויקים, אבל פתאום הפסיקו לקלל, והתחילו לדאוג לעדנה. "יש משהו קטן בראש, בגולגולת, לא במוח, ולא צריך לטפל בו, צריך פעם בחצי שנה לבדוק אותו", היא מרגיעה.

בסופו של דבר, כשהיא מסכמת חמישה שבועות בבית האח הגדול, עדנה מרוצה. "אני חושבת שעשיתי עבודה חשובה", היא אומרת. "עובדה, אתם איתי. אתם הלכתם איתי למחסום. אנחנו לא היינו חולמות שערוץ 2 יבוא ויראה מחסומים.  עובדה".

אפשר להסתייג מהבחירה של עדנה לקדם אג'נדה דרך תכנית ריאליטי. אפשר לשאול האם היא גרמה יותר נזק או תועלת, והאם בסופו של דבר, היא לא מיצבה את תנועת השמאל שלה כעוד הפרעה לשרשרת שבין תסמונת טורט לחירשות, והאם משהו מכל זה יישאר בכלל בעוד חודשיים?

רוצים לקבל עדכונים בפייסבוק מחדשות 2?