5 בני משפחה אחת נפצעו מפיצוץ מוקש ברמת הגולן

אסון ברמת הגולן: משפחה שיצאה לטייל בצפון נקלעה לשדה מוקשים באזור הר בנטל. אחד המוקשים התפוצץ וגרם לפציעתו הקשה של ילד בן 10 שאיבד את רגלו, אחותו בת ה-12 נפצעה בינוני מרסיסים ויתר בני המשפחה נפצעו קל. מסוק פינה את הפצועים לביה"ח רמב"ם בחיפה. עדת ראייה לפיצוץ: "האבא רץ עם הילדים הפצועים - אחד בכל יד"

טרגדיה בטיול המשפחתי: משפחה בת חמש נפשות מהוד השרון, שיצאה לטייל וליהנות מהשלג שהצטבר בהרי הגולן, נפצעה מפיצוץ מוקש באזור הר בנטל בצפון רמת הגולן. אחד מבני המשפחה, ילד בן 10, נפצע קשה ואיבד את אחת מרגליו, ואחותו בת ה-12 נפצעה באורח בינוני מרסיסים.

אם המשפחה נפצעה באורח קל מרסיסים בפניה, ושני בני משפחה נוספים נפצעו אף הם באורח קל. למקום הוזעקו מסוק מלהק תעופה וכוחות של מגן דוד אדום, שפינו את שני הילדים לבית החולים רמב"ם בחיפה, לאחר שהעניקו להם טיפול ראשוני בשטח. מספר בני אדם נוספים לקו בחרדה כתוצאה מהאירוע הטרגי וטופלו על ידי הכוחות בשטח.

שני הילדים פונו כאמור לבית החולים רמב"ם בחיפה כשהם מורדמים ומונשמים ויעברו ניתוחים אורטופדיים בהמשך היום. רגלו של הילד בן ה-10 נקטעה עוד לפני הגעתו לבית החולים. איש מבני המשפחה אינו נמצא בסכנת חיים. ד"ר ערן טל-אור, רופא בכיר במערך הטראומה בבית החולים רמב"ם, מסר שמדובר במוקש נעל שמיועד לפגיעה בחיילים.

"האבא רץ עם הילדים הפצועים - אחד בכל יד"

בשיחה עם הרופאים בבית החולים, סיפרו הילדים שזו הפעם השנייה בחייהם שהם רואים שלג. "בזמן שפינו אותי שמרתי על קור רוח והייתי רגועה, אבל כל הזמן שאלתי על מצבו של אחי", סיפרה הבת הגדולה בת ה-12, שנפצעה באורח בינוני. "שיחקנו בשלג - ואז שמענו בום. יותר מזה אני לא זוכרת", הוסיפה הילדה. 

חלי גרסטין, עדת ראייה לפיצוץ, סיפרה לחדשות 2: "שמענו בום גדול וישר הרחנו את הריח של אבק השריפה. היו כאן המון מטיילים, לפחות 200 ילדים הלכו כאן, ואז ראיתי את האבא צועק 'אמבולנס, תזעיקו אמבולנס'. רק עכשיו אני רואה את השלטים, אם הייתי יודעת בחיים לא הייתי באה לטייל כאן".

האישה הוסיפה כי "האבא לקח שני את שני הילדים, אחד בכל יד, ורץ איתם לכביש. בעלי חילץ את הילדה שנפצעה קשה מהרסיסים".

הייתה או לא הייתה גדר?

נציג המשפחה אמר הערב לכלי התקשורת: "המשפחה נמצאת על יד יקיריה הפצועים ומתפללת לשלומם. בני המשפחה טיילו ושיחקו בשלג ליד מטיילים אחרים שהיו במקום לפניהם. מדובר בשטח שנראה פתוח לגמרי, ולא ברור למשפחה מדוע המקום לא היה מגודר באופן המונע כניסה ומדוע לא היה במקום שלט ברור שנראה לכולם, המזהיר מפני כניסת מטיילים".

"יש להודות להשגחה העליונה שלא אירע אסון גדול יותר ולא התפוצצו מוקשים נוספים, שהיו יכולים לפגוע חלילה במטיילים הרבים ששיחקו בשלג באותו זמן", הוסיף נציג המשפחה.

מצה"ל, לעומת זאת, נמסר כי האזור היה מגודר ומשולט כהלכה. "צה"ל מצר על האירוע שהתרחש הבוקר בשדה מוקשים בצפון רמת הגולן ומאחל החלמה מהירה לבני המשפחה", נמסר מוקדם יותר מהצבא. "האירוע הקשה התרחש בשדה מוקשים מגודר ומשולט כנדרש. תכליתו של צה"ל היא לספק ביטחון ולספק לאזרחי מדינת ישראל לטייל בבטחה ולרבות לאורך הגבולות בצפון ובדרום, וליהנות מנופיה של הארץ".

"דובר צה"ל מפציר בציבור להישמע להוראות הביטחון, ולהימנע מכניסה לכל צורך שהוא הן לשטחי אש, הן לשדות מוקשים וכך גם לכל שטחי הרשות הפלסטינית המסומנים כשטחי A".

כיצד הגיע המוקש לאזור בו טיילה המשפחה?

האירוע התרחש בסמוך לשעה 13:30 בצהריים, שעה שאלפי בני אדם הגיעו לאזור צפון רמת הגולן. אחת המשפחות יצאה לטיול למרגלות הר בנטל, וצעדה בסמוך לשדה מוקשים באזור. לפתע וללא כל התרעה מוקדמת התפוצץ אחד המוקשים, שהיה מחוץ לאזור המגודר של שדה המוקשים. כתוצאה מהפיצוץ נפצעו כל בני המשפחה, ולמרות זאת האב הצליח לחלץ את אחד מילדיו במו ידיו, ואף העניק לו טיפול ראשוני בשטח.

בשלב זה לא ברור אם המשפחה נכנסה לשדה מוקשים אותו כיסה השלג, וכך גם את השלטים המזהירים מהכניסה אליו. אפשרות נוספת היא שהרוחות והגשמים העזים בימים האחרונים גרמו לסחף של מוקשים באזור. המשטרה פתחה בחקירת האירוע.

כוחות משטרה וביטחון שהוזעקו למקום הרחיקו את המטיילים באזור, עד שתסתיים חקירת האירוע. במשטרה קראו היום לנקוט משנה זהירות, בשל העובדה כי קיימים אזורים ממוקשים רבים ברמת הגולן. "יש להימנע מהתלהבות יתרה בטיול, שעלולה לעלות בחייהם של בני אדם", אמרו היום במשטרה.

רוצים לקבל עדכונים בפייסבוק מחדשות 2?