כך נראה החורף שלכם - לא נגענו

החיוך איתו קמו תושבי הבירה הבוקר נמחק מהר מאוד כשהבינו שיאלצו להסתפק בפתיתים בודדים בלבד. לעומת זאת, בצפון דווקא הייתה כמות נאה של שלג, אם כי עדיין פחות ממה שחזו. כך זה נראה מהעדשה שלכם - שימו צעיף וצפו

למרות האכזבה של תושבי ירושלים - בצפון שהתכסה לבן שמחו היום מאוד לבואו של השלג. אתם צילמתם את החורף אצלכם - כך הוא נראה היום.

למרות התמונות המרשימות, יש לציין כי מדובר בכמות שלג נמוכה משמעותית ממה שנחזה מראש. בתחזיות המוקדמות ניתן היה לצפות לכמויות שלג הרבה יותר גבוהות, אך בסופו של דבר "הסתפקנו" רק ב-5 עד 7 ס"מ של שלג בצפון רמת הגולן ובחרמון.

לפי התחזיות המוקדמות פסגת החרמון הייתה אמורה להתכסות כולה בלבן, אך פה ושם ניתן להבחין ב"קרחות" קלות על ההר, נטולות שלג. עם זאת, מאחר שהטמפרטורות בצפון נמוכות משמעותית מאשר בירושלים, שם הסיכוי להמשך השלג גבוה יותר.

הגולן התכסה לבן (צילם: שולי אנקונינה)
אז מה גרם לחיוך איתו קמו תושבי ירושלים להימחק מהר מאוד, כשגילו שהחלום הקפוא נגוז ובמקומו נאלצו להתנחם תושבי הבירה בטיפות גשם ופתיתים בודדים בלבד? הסיבות לכך פשוטות למדי.

חלון ההזדמנויות לשלג היה מאוד מצומצם: בין שעות הלילה המאוחרות לשעות הצהריים המוקדמות. כמו כן, לעיתים קיים פער קל של טמפרטורה אחת או שתיים בין התחזית לבין המצב בפועל - ובמקרה הנוכחי הפער היה משמעותי דווקא בגלל שהטמפרטורות היו מלכתחילה חזויות להיות ממש על הגבול שמאפשר היווצרות שלג.

על פי המפות, צפויה הייתה הטמפרטורה בגובה בו נוצר השלג, כ-1,600 מטרים מעל פני הקרקע, להגיע למינוס שתיים מעלות - נמוכה דיו בשביל שלג. עם זאת, בפועל, ירדה הטמפרטורה בגובה הזה רק עד מינוס חצי מעלה.

אך זו לא הייתה המגבלה היחידה. גם הטמפרטורות על פני הקרקע לא היו מספיק קרות לצורך היווצרות שלג. בשיא המערכת, נמדדו בירושלים 2.2 מעלות - נתון שלא מאפשר היערמות פתיתים על הקרקע.