האח הגדול בי-ם: מצלמים אתכם 24/7

מצלמות אבטחה שהותקנו על מגדלים גבוהים בירושלים מצלמות את העוברים והשבים במשך 24 שעות ביממה. המערכת הותקנה רק לפני חודשיים ונחשפה הערב לראשונה במהדורה המרכזית של חדשות 2. "יש הנחייה לאנשים שעובדים פה להקפיד ממש על צנעת הפרט", מרגיע יהודה שביט, קצין הביטחון של העירייה, אבל את תושבי י-ם זה לא ממש מנחם

האח הגדול, הגרסה הירושלמית: אזרח פשוט שהולך לתומו ברחובות ירושלים סמוך לעיר העתיקה לא יודע שעובדי העירייה יכולים לעקוב אחרי כל צעד שלו ממרחק של מאות מטרים.

עיריית ירושלים היא הראשונה בארץ שהתקינה מצלמות שחקים לצורכי מעקב על שבעה בניינים. כל אחת מהן נעה ב-360 מעלות ומגיעה לרזולוציה מדהימה. המערכת הותקנה רק לפני חודשיים ונחשפה הערב לראשונה במהדורה המרכזית של חדשות 2. מטרתה העיקרית היא להילחם בפשיעה - וכבר יש לה קבלות.

"בשבועיים האחרונים היו שתי קטטות לפחות פה בכיכר ספרא. קטטה אחת התחילה בין קבוצת שיכורים אחת. המוקדנים מהר מאוד זיהו את הקטטה והזעיקו צוות אבטחה, מה שהציל את אחד האנשים כי מהר מאוד נשלפו הבקבוקים השבורים", מספר רביב קין, קצין הביטחון של כיכר ספרא.

בעירייה מבטיחים: המערכת לא תנוצל לרעה

מבחינת העירייה למערכת הזאת יש עוד יתרון משמעותי - היא סוף סוף מאפשרת לאכוף חוקים עירוניים שלא מיושמים בגלל מחסור בפקחים. "באמצעות המצלמה אפשר לזהות גם משאיות ששופכות עפר במקומות לא חוקיים. המצלמה יודעת לקבוע את מספר הרכב", אומר יאיר מעין, מנכ"ל עיריית ירושלים.

אבל מעבר לצרכי הביטחון, אי אפשר להתעלם מכך שכל אחד מהיושבים בחדר הבקרה וצופים במסכים יוכלו להציץ לחדרי מלון או למסמכים שאנו מחזיקים בידינו. הם אפילו יכולים לעזור לחבריהם להגיע למקום חניה פנוי בעיר או להתחמק מהפקקים.

בעירייה לא מודאגים ומשוכנעים שהמערכת לא תנוצל לרעה. "יש הנחיה לאנשים שעובדים פה להקפיד ממש על צנעת הפרט, כי ברור שהמצלמות יכולות להיכנס למקומות שהן לא אמורות להיכנס", אומר יהודה שביט, קצין הביטחון של העירייה.

בעיריית ירושלים מעריכים שהמצלמות האלה יובילו לירידה של חמישים אחוזים לפחות בפשיעה. אם כל אחד ידע שרואים את מעשיו בכל רגע נתון, הם אומרים, הוא יחשוב פעמיים על ההשלכות.