בגלל הקור: חשש לחיי ההומלסים

לקראת הלילה הקר ביותר בשנה חוששים במד"א לחייהם של חסרי הבית הרבים השוהים ברחובות. בגל הקור העז האחרון בשנה שעברה קפאו למוות 14 בני אדם, 10 מהם מחוסרי דיור. במד"א ממליצים להתלבש היטב ולשהות במקומות מחוממים

חשש לחיי חסרי הבית, ארכיון (חדשות 2)

חשש כבד לחייהם של מחוסרי הדיור ברחבי הארץ בגלל גל הקור העז שיפקוד הלילה את המדינה. על פי הערכות החזאים הלילה עומד להיות הקר ביותר השנה. הקור העז שיפקוד את ישראל עלול לגרום למוות, בעיקר בקרב תינוקות, קשישים ומחוסרי דיור שנאלצים לבלות את הלילות בחוץ.

במד"א מספרים כי בגל הקור העז האחרון שפקד את הארץ בשנת 2008, מצאו את מותם 14 בני אדם, בהם  10 מחוסרי דיור שמתו בעת ששהו במקומות מסתור כמו פחי אשפה, חדרי מדרגות וברחובות. כמו כן, מתו שלושה קשישים וילד שהובאו לבתי חולים לאחר שחום גופם צנח לטמפרטורות נמוכות במיוחד. כ-30 בני אדם אושפזו בבתי החולים כשהם סובלים ממכת קור.

אסור לשתות אלכוהול

מנהל מחלקת ההדרכה במד"א, נתן קודינסקי, מסביר כיצד ניתן לזהות מכת קור: "טמפרטורת הגוף הנורמלית נעה בין 36 ל-37 מעלות", הסביר. "במצב של מכת קור - טמפרטורת הגוף יורדת מתחת ל-35 מעלות,  ומופיעים סימנים שונים כמו פגיעה במערכת העצבים המרכזית, בילבול, חיוורון, רעד, כיחלון בקצות האיברים עד איבוד הכרה - ואפילו מוות". לדברי קודינסקי, יש לשים לב לאוכלוסיות מיוחדות כמו קשישים, ילדים ותינוקות.

במד"א מדגישים כי חשוב לשים לב הלילה שהבית יהיה מחומם, ושהילדים והקשישים לבושים היטב, על מנת להימנע ממכת קור. יש להרבות בשתייה חמה ולהימנע משתיית אלכוהול, מה שמזרז גרימת התמותה בקרב מחסורי הדיור. "הטעות הנפוצה היא לשתות אלכוהול וכמה שיותר, כדי להתחמם, בזמן שהאברים הפנימיים שומרים על טמפרטורה קרה", מספרים במד"א.