"מיליון בתים יקרסו ברעידת אדמה חזקה בישראל"

בהתאחדות הקבלנים מזהירים מפני אסון במקרה של רעידת אדמה חזקה בישראל. "מיליון דירות ואלפי מבני ציבור עלולים לקרוס", אומרים בהתאחדות.

תחזית אפוקליפטית (רויטרס)

שבועיים לאחר האסון בטהיטי, מזהירה התאחדות הקבלנים כי מיליון דירות ואלפי מבני ציבור בישראל עלולים לקרוס במקרה של רעידת אדמה חזקה.

בהתאחדות טענו בפני וועדת הכספים של הכנסת כי תמ"א 38 (תכנית המתאר הארצית שמטרתה חיזוק בנייני דירות קיימים כנגד רעידות אדמה) במתכונתה הנוכחית אינה רלוונטית לשיפור המוכנות של ישראל מפני אסון. "אין כיום כל פתרון לחיזוק מבני ציבור כגון בתי ספר או בתי חולים כנגד רעידות אדמה", הסבירו.

ראול סרוגו, סגן נשיא התאחדות הקבלנים, קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו "להתעשת ולהנחות את משרד הפנים ומשרדי הממשלה הרלוונטים להוביל מהלך דרמטי שישנה מהותית את דרך ההיערכות לרעידת אדמה".

תחזית אפוקליפטית

סרוגו ערך השוואה בין ישראל והאיטי וטען שהמצב לאחר רעידת אדמה חזקה בארץ לא יהיה שונה מהותית מהחורבן בעקבות הרעידה באי מוכה האסון. "עשרות אלפי בניינים ייהרסו עד ליסוד, כולל מבני ציבור ומוסדות חינוך; עשרות אלפי הרוגים, מאות אלפים ללא קורת גג", הזהיר סרוגו.

לדבריו, ההיערכות לקראת רעידת אדמה בסקטור הציבורי בישראל אינה קיימת כלל. "יש למגן מיידית וללא דיחוי מאות ואולי אלפי מבני ציבור כמו בתי חולים, בתי ספר, גני ילדים ועוד", הוסיף סרוגו.

בשבוע שעבר אישרה הממשלה הקלות לביצוע תמ"א 38 במטרה לעודד את שוק הנדל"ן לאמץ את התוכנית, דבר שעד כה לא קרה. ועדת השרים לענייני פנים ושירותים בראשות שר הפנים אלי ישי, החליטה השבוע להאריך את תוקפה של התוכנית בחמש שנים נוספות ולהגדיל את זכויות הבנייה המותרות במסגרת תמ"א 38.

סרוגו מצדו לא מתרגש מההקלות. "תמ"א 38 אינה מתרוממת בעיקר מהסיבה של חוסר כדאיות כלכלית וההחלטות לא שיפרו זאת", האשים. "ההקלות הן כמו מתן אקמול למחלת סרטן".

רעש האדמה בהאיטי - סיקור מיוחד:

 גיבורים: ביה"ח הישראלי בהאיטי נסגר - המשלחת תשוב לארץ

תיעוד: כך חולצה אישה בת 70 מההריסות

האיטי: נמצאה הנעדרת הישראלית

דיווח: רעש אדמה עז פקד את האיטי

הערכות: רבבות נהרגו ומיליונים יישארו ללא קורת גג

מומחה: "אל תחשבו שכאן לא יהיה רעש אדמה"

רוצים לקבל עדכונים בפייסבוק מחדשות 2?