נזקי החורף בצפון: הגעתון עלה על גדותיו - נהריה הוצפה

הגשם ממשיך לרדת במלוא העוצמה ומערכות הניקוז לא עומדות בכמויות: בנהריה חולצה קשישה כבת 80 לאחר שבית הקרקע שבו היא מתגוררת בגפה הוצף. גם במעלות התקבלו דיווחים על מספר מוקדי הצפה. התרחיש ממנו חששו קרה ונחל הגעתון עלה על גדותיו. בחיפה קרס קיר על כלי רכב. הצפות בכל רחבי הגליל המערבי

מזג האוויר החורפי נמשך ואיתו גם הנזקים והשיבושים: נחל הגעתון בנהריה עלה על גדותיו ובעקבות זאת הוצף הרחוב הראשי בנהריה. ההצפות גרמו לשיבושים קשים בחיי העיר וכמה משפחות פונו. כוחות הכיבוי והמשטרה בנהריה פינו הבוקר קשישה כבת 80 שמתגוררת בגפה לאחר שביתה הוצף.

רק בשעות הצהריים נפתחו צירי התנועה בחיפה ובקריית חיים. צוותם של העירייה תיקנו חמישה רמזורים שהפסיקו לעבוד בשל הגשם ותנועת הרכבות בקו תל אביב חיפה חזרה לפעול. כמויות מים אדירות נמדדו בנהריה בעקבות הגשמים שיצרו סחף בנחלי האכזב באזור. בסך הכל ירדו כ-90 מ"מ של גשם בשעות ספורות בלבד, אשר מהווים כ-20% מהכמות השנתית הממוצעת.

שדה התעופה של ראש פינה נסגר למשך היום ובחיפה בוטלה טיסה. ייתכן שטיסה נוספת שאמורה להמריא מאוחר יותר תבוטל גם בשל ראות לקוייה. בשכונת הדר בחיפה קרס קיר על כלי רכב שחנו ברחוב, למרבה המזל לא היו נפגעים.

"מערכת הניקוז לא עמדה בכמויות הגשם הרבות שירדו בימים האחרונים והרחובות הוצפו", סיפר לחדשות 2 באינטרנט דובר משטרת מרחב הגליל ערן שקד. התרחיש המדאיג מבחינת המשטרה וכוחות הכיבוי שאכן התממש הוא עליית נחל הגעתון על גדותיו. "אנחנו ערוכים בכוחות גדולים למקרה כזה בשיתוף פעולה עם כוחות הכיבוי", ציין שקד. "בעבר בימים גשומים מאוד השתמשנו גם בסירות גומי כדי להגיע אל האנשים שנלכדו כתוצאה מההצפות".

הרחובות הרצל, נורית ומסריק נחסמו לתנועה עקב ההצפות. במקביל מתקבלים דיווחים על הצפות במעלות. כוחות הכיבוי עסקו בפינוי של מספר תושבים מבתיהם, ונזק קל נגרם לרכוש, אולם גם במקרה זה איש לא נפגע. בחיפה דווח על כמה קירות שקרסו, אך איש לא נפגע.

צפונה משם באתר החרמון, ירד היום שלג קל בפסגת ההר ונערם לגובה של סנטימטרים בודדים. על פי התחזית השלג צפוי להתחזק במהלך הערב ויגיע גם לאזור התחתון של ההר. ברחבי הארץ יורדים גשמים שילכו ויתגברו עם כניסת ענני הגשם הרבים שיגיעו מכיוון הים. הים התיכון מסוכן היום לרחצה, גובה הגלים יהיה 320-180 סנטימטרים וטמפרטורת המים תהיה 20 מעלות.

הגשם יוסיף לרדת לאורך הלילה ומחר אך יחלש ככל שהשעות יחלפו. בשישי יהיה קריר אך יבש, בשבת יהיה נוח אך במוצאי שבת יתחדש הגשם, ויום ראשון צפוי להיות שוב גשום, סוער ומלווה בשלג בחרמון.

המשקעים שירדו היום ברחבי הארץ:

עכו - 87 מ"מ

חיפה - 86 מ"מ

חרשים - 49 מ"מ

כפר נחום - 19 מ"מ

רמת השרון - 13 מ"מ

תל אביב - 6 מ"מ

מזג האוויר הסוער שפקד את אזורנו בתחילת השבוע גבה קורבנות בדרום הארץ. יורם הוכמן ושרה נוי פוגל ז"ל שהגיעו לאזור הדרום כדי לצפות בשטפונות, נהרגו לאחר שרכבם נסחף בשטפונות בנחל ערבה. כוחות ההצלה מזהירים את הציבור מפני הכוח הרב של המים שהגיעו במקומות מסוימים לגובה של 3-4 מטרים. 

באזור מטע התמרים של מושב חצבה, התרחש שיטפון בעל עצמה רבה במיוחד שסחף משאית ובה ארבעה בני אדם בתוך הזרם. כוחות הצלה רבים של יחידת חילוץ ערבה, משמר הגבול, המשטרה ו- 669 הצליחו לחלצם בסופו של חילוץ ארוך ומורכב ללא פגע.

בהכנת הכתבה השתתפו יוסי מזרחי, דני דויטש ומנחם הורוביץ

גולשי חדשות 2 באינטרנט מוזמנים לשלוח לנו תמונות של הגשם ושל הסערה מרחבי הארץ. התמונות הטובות ביותר יפורסמו כאן באתר. אז פתחו את הטלפונים, צלמו, ושלחו לנו למס' 2222 (מכל טלפון סלולרי).

העלו תמונות חורף גם בדף הפייסבוק של חדשות 2. בעלי האייפון מוזמנים לצלם את היום החורפי שלהם, ולשלוח לנו באמצעות המייל האדום באפליקציית חדשות 2 באייפון.

כתבות נוספות בנושא:

צפו: חיילי 669 מחלצים מהשטפון

צפו: כך חולצו לכודים בשידור חי

האם מי השיטפונות הולכים לאיבוד?

היום: הסערה הגדולה נרגעת

אישה נהרגה בשיטפון בנחל ערבה; חשש לחיי חברה שנעדר