מה עושים עם מי השיטפון הרבים?

חברת המים הלאומית פועלת סביב השעון כדי לנצל כמה שיותר את כמויות המים שנופלות מהשמים החורף. לראשונה בתולדות המדינה, אוגרת החברה את מי השיטפונות ואף מגבירה את הגשם בעזרת זריעת עננים. רק החודש אגרה החברה למעלה מחצי מיליון מטר קוב

סערת הגשמים שפוקדת את אזורינו ביממה האחרונה מתקבלת בברכה ונחלי הארץ גועשים ורוגשים. במדינה כמו שלנו הסובלת ממחסור במים, התמונות של השיטפונות בדרום אמנם עוצרות נשימה אבל גם גורמות לצביטה קטנה בלב, על הכמויות האדירות של המים שהולכים לאיבוד. חברת "מקורות" החלה השנה בפרויקט מהפכני כדי למזער כמה שיותר את אובדן המים - ואוספת אותם.

לקראת הסערה הנוכחית התכוננה חברת המים והיא פועלת סביב השעון. "מקורות" קולטת לראשונה מי שיטפונות לצורך שימוש עתידי, במפעלי נחלי מנשה, שקמה, נחל סער, כפר ברוך והבשור. מהחברה נמסר כי הם ממש "תופסים" את שיטפונות, ממלאים מאגרי מים ושואבים מים בנחלים בהם הזרימות מוגברות. "תפיסת השיטפונות והגברת המטר עשויים לשפר את מאזן המים במשק במשבר", אומר מנכ"ל "מקורות", עידו רוזוליו.

מגבירים את הגשם

במפעל מאגרי הבשור נקלטו לראשונה בחורף 2009/10 שיטפונות בספיקות של כ-7,500 מטר קוב לשעה. בחודש נובמבר 2009 נתפסו במפעלי "מקורות" לניצול מי שיטפונות כ- 1.5 מיליון מ"ק.
בחודש דצמבר 2009 נתפסו כ- 6.3 מיליון מ"ק. בחודש ינואר 2010 עד היום כ- 0.7 מיליון מ"ק.

לא תאמינו, אבל אנשי "מקורות" טוענים כי הם אף פעולים להגביר את הגשם. רק בעונה הנוכחית ביצעה החברה כ-30 גיחות לזריעת עננים (למעלה ממאה שעות טיסה) ושתי גיחות למחקר עננים. בנוסף, בעקבות המצב הקשה של משק המים ממשיכה "מקורות" לייצר מים נוספים באמצעות התפלה והשבת הקולחים. כמו כן, מבצעת החברה את פרויקט קידוחי הבצורת הארצי, פרויקט שיקום קידוחים שהביאו להגדלת תפוקת המים ב-70 מיליון מ"ק ב-2009.

עוד באותו הנושא:

הלילה: סוער וגשום, ברביעי - שלג

אתם צילמתם: החורף סוף סוף כאן

הסערה הגדולה של היום עוד לפנינו