"האח הגדול": עכשיו בגירסת נתב"ג

ארזתם לבד? ייתכן מאד שאת השאלה הכל-כך מוכרת הזו ישאל אתכם בקרוב לא בודק בטחוני אנושי, אלא מחשב. בנמל התעופה בן גוריון הושק היום הפיילוט של מערכת ממוחשבת חדשה לבידוק בטחוני בשם "יוני-פאס". המערכת תצלם את פניו וטביעת האצבע של הנוסע ותספק לו כרטיס מגנטי שילווה אותו עד הישיבה במטוס ממש. כך זה נראה

הנה בשורה למי שנמאס לו לבלות את השעות שלפני הטיסה בבידוק ביטחוני: בנמל התעופה בן-גוריון הושקה היום מערכת חדשה – "יוּנִי-פָּאס", שתאפשר לנוסעים לעבור בדיקה עצמאית ולקצר את זמן ההמתנה המתיש.

היום הוכנסה המערכת החדשה לניסוי במסגרת "פיילוט" שיימשך מספר חודשים, שלאחריהם תעבור המערכת לשימוש מלא. וכך זה עובד: כל נוסע יקבל לידיו כרטיס מגנטי שמכונה "יוני-פאס". הכרטיס הזה ילווה את הנוסעים לאורך כל הדרך – מרגע הכניסה לנמל התעופה ועד הישיבה במטוס ממש.

את הכרטיס מניחים במכונה הייעודית. המכונה תבצע רישום חד פעמי במהלכו יירשמו פרטי הנוסע, ובנוסף תסרוק את תווי פניו וגם את טביעות האצבע של הנוסע, זאת על מנת לוודא את זהותו.

המחשב ישאל אם "ארזתם לבד"

בשלב הזה מגיע "שלב השאלות". המחשב ישאל את הנוסע את השאלות המוכרות לנו מהבידוק הבטחוני, כגון "ארזת לבד?" או "מישהו נתן לך משהו להעביר?", והנוסע יענה את תשובותיו באמצעות הקשה על מסך המגע. התהליך כולו צפוי לארוך מספר שניות בלבד, ובסיומו יוכל הנוסע להתקדם לדיוטי פרי.

ולמי שחושש מתופעת ה"אח הגדול", מנהל אגף הביטחון בנתב"ג, תא"ל (במיל') שמואל זכאי, מסביר כי המערכת מאובטחת ובטוחה לחלוטין. "בשום פנים ואופן אי אפשר לחדור באמצעות המערכת לפרטי כרטיס האשראי של הנוסע", לדבריו של זכאי.

בשלב זה השירות פתוח רק ל"נוסעים המתמיד" של אל-על, אולם בתוך כמה חודשים תהפוך המערכת למבצעית ותשרת את כלל העוברים בנמל התעופה ב-גוריון.