למה מסתירים מאיתנו את המקומות היפים?

ידוע כי ארץ ישראל נושאת בחובה מטמונות היסטוריים בעלי ערך. אז למה רובנו לא יכולים לבקר באתרים הללו? בירוקרטיה, שטחי אש וניהול כושל של אותם אתרים מביאים לכך שרק מעטים יכולים לבקר ולצפות במחזות המרהיבים

בזמן שהעם היהודי היה במשך אלפיים שנים בגלות, היו כאן מספר עמים ששלטו על ארץ ישראל, הארץ עם ההיסטוריה המרתקת ביותר בעולם. השליטים השאירו עקבות וממצאים היסטוריים על הקרקע, וגם תחתיה. כנראה שהבירוקרטיה הישראלית הידועה לשמצה, הגיעה גם לאתרי תיירות בעלי חשיבות היסטורית.

ביקרנו במהלך הסיור במספר אתרים, כאלה שרוב האזרחים לא זכו לראות, וגם לא יזכו לראות. אחד מהם, הוא שטח פסיפס מרשים בן יותר מ-1,500 שנים, שנמצא בתוך שטח אש בחבל לכיש. באתר ניתן לראות ציור של מה שהיה בית כנסת, ולאחר מכן כנסיה ביזנטית. סיפור של חיים שלמים שהתקיימו במקום הזה, ולצערנו נמצא באמצעו של שטח אש שצה"ל אינו מרשה להיכנס אליו ללא אישור.

בצפון - שבע מערות נטיפים סגורות לקהל

גם באזור הצפון, קיימים מספר אתרים שלא ערוכים למבקרים. כמו האתר במושב אמציה, שהפך לאתר בניהול פרטי, ומאתר תיירות שהגיעו אליו אלפי ישראלים מדי שבוע הפך לאתר שנזנח ונסגר. אך המטיילים ממשיכים להגיע, באופן לא מסודר. מחסום הברזל הקטן שאמור לחסום את הכניסה, נפרץ מזמן, וכל אחד שרוצה להיכנס יכול לרדת לעומק המערה. במערה עשרות חללים ומבוכים של בתי בד שייצרו ואכסנו אלפי ליטרים של שמן זית, מימי המרד ברומאים שהתרחש לפני כאלפיים שנים.

פייסל מדח, מהכפר פקיעין, חלם כי בחצר ביתו נמצאת מערה. כשהחל בחיפושים, גילה כי החלום - הפך למציאות. מערה שעל פי ההערכות גילה נע סביב 15 מיליון שנים, נמצאת ממש אצלו בחדר הבית. תוך טיפוס והשתלשלות בחבלים לעומק המערה, התגלה מחזה מדהים ביופיו. המערה היא בעצם מערת נטיפים מרשימה. בצפון הארץ קיימות שבע מערות נטיפים, ואף לא אחת מהן מתוחזקת כראוי, כזו שיכולה להביא אליה מספר רב של תיירים.

הסיבה שהאתרים הללו סגורים לקהל, לא ברורה. הצורך בשטחי אש הוא ברור, אך התחושה היא שיש חוסר ביצירתיות מצד אלה שיכולים להביא מאות אלפי תיירים מהארץ מהעולם שיוכלו ליהנות מהמחזות, כי מדינה שאין לה עבר - אין לה עתיד.

בשל רגישותם של המקומות המופיעים בכתבה - לא נוכל לאפשר הוספת תגובות

רוצים לקבל עדכונים בפייסבוק מחדשות 2?

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2