2009: השנה הבטוחה ביותר בכבישים מזה 40 שנה

346 - זהו מספר בני האדם שאיבדו את חייהם בכבישי ישראל בשנה האחרונה. מדובר במספר הנמוך ביותר של קורבנות תאונות הדרכים מזה 40 שנה, ובירידה דרמטית של 23% לעומת השנה שעברה. במשטרה נערכים בכוחות מתוגברים לליל הסילבסטר כדי למנוע נפגעים בכבישים

ירידה דרמטית בהרוגים בתאונות. צילום ארכיון (חדשות 2)

אנשי המאבק בתאונות הדרכים יכולים להיות מרוצים ולסכם השנה את עבודתם בסיפוק רב: שנת 2009 הייתה הכי בטוחה בכבישים במשך 40 השנים האחרונות. 

רגע לפני שנגמרת השנה האזרחית, מצביעה ספירת הקורבנות מתאונות הדרכים בישראל על 346 בני אדם שאיבדו את חייהם על כבישי הארץ במהלך השנה, לעומת 447 שנהרגו בשנה שעברה. מדובר בירידה דרמטית של 23% במספר ההרוגים.

במהלך השנה נהרגו 106 נהגים, 72 נוסעים, 113 הולכי רגל ו-34 רוכבי אופנוע. בכל הקטגוריות מדובר בירידה לעומת אשתקד, למעט בקרב רוכבי האופניים, מהם נהרגו השנה 14 רוכבים לעומת 13 בשנה שעברה.

השנה הקטלנית ביותר בתולדות המדינה הייתה 1974, בה נהרגו בכבישים 760 בני אדם. הרף המקסימלי שהציבו משרד התחבורה, הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, אגף התנועה במשטרה ועמותת "אור ירוק" עמד על 375 הרוגים, יעד הגבוה ממספר ההרוגים בפועל. איש לא קיווה לנתון סופי הנמוך מהיעד שהוצב בתחילת השנה.

בסילבסטר: אכיפה מוגברת

כדי שחגיגות ערב הסילבסטר לא יהרסו את הנתונים המעודדים על מספר הקורבנות, מתכוונים במשטרת התנועה לעשות כל מאמץ כדי שגם הלילה האחרון של שנת 2009 יסתיים ללא תאונות קטלניות. ב"מבצע סילבסטר" ייפרסו ניידות משטרה באזורי הבילוי ובכבישים המרכזיים בכל רחבי הארץ. השוטרים גם ימתינו לחוגגים השיכורים בכבישים הבין-עירוניים ובכניסות לצירים המרכזיים.

ממחקר שנערך על-ידי עמותת "אור ירוק" צעירים בגילאי 20 עד 24 הם קבוצת הנפגעים הגדולה ביותר בתאונות הדרכים בשנים האחרונות. על פי דיווח של העמותה, מתוך כרבע מיליון נפגעי תאונות דרכים בארץ בשנים 2003-2008, כ-17% הינם בגילאים האלו, יותר מכל קבוצת גיל אחרת.

עוד עולה מן הנתונים, כי אותה קבוצת צעירים "מובילים" במספר הנפגעים בכל חומרות הפגיעה השונות, מפצוע קל ועד הרוג, ולאורך כל השנים, מאז 2003 ועד היום.