מבקר המדינה: להשהות את ייקור המים עד למיצוי בדיקת הנושא

שבועיים לאחר שהגישה הוועדה הממלכתית לטיפול במשבר המים את מסקנות הביניים, קורא המבקר לינדנשטראוס שלא לייקר בשלב זה את תעריפי המים. "העלאה בשיעור ניכר של תעריפי המים עלולה לפגוע בצורה קשה באוכלוסיות מעוטות יכולת", כתב וקרא לבצע בדיקה מקיפה של הנושא. המים אמורים להתייקר ביום שישי בכ-25%

המבקר לינדנשטראוס. להשהות העלאת תעריפי המים (חדשות 2)

לא לנהוג בחופזה: מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס טוען כי יש לשקול מחדש את העלאת תעריפי המים, ומייעץ להשהות את התהליך עד לעריכתן של בדיקות נוספות בנושא - כך עולה מדוח חוות דעת מיוחד שהוגש הבוקר לוועדה לביקורת המדינה בכנסת.

"מן הראוי שהחלטות בדבר העלאת תעריפי המים תתקבלנה לאחר שווידאו כי נעשה בדיקה יסודית של הנתונים", כתב לינדנשטראוס בדוח. "בהיות מוצר המים מוצר קיומי לכל תושב במדינה, העלאה בשיעור ניכר של תעריפי המים עלולה לפגוע בצורה קשה באוכלוסיות מעוטות יכולת וחלשות בחברה", הוסיף המבקר בדוח.

"מחדלים מתמשכים בניהול משק המים"

מה עושים עם משבר המים בישראל? (שאטרסטוק)
לפני כשבועיים הגישה ועדת החקירה הממלכתית שהוקמה על מנת לטפל במשבר המים, את דוח הביניים שלה. "אם לא יחול שינוי במדיניות קבלת ההחלטות, משבר מים נוסף בישראל הוא רק עניין של זמן", כתבו חברי הוועדה בדוח הביניים. לדבריהם בדוח החריף, "לחץ של גורמים אינטרסנטיים הוא שמביא, בין היתר, לשינוי אופן הטיפול במשבר המים".

הוועדה גם המליצה בדוח להמשיך את מדיניות החיסכון, ומתחה ביקורת גם על ההחלטה לבטל את מס הבצורת בחודשי החורף. "מדיניות החיסכון במים חייבת להימשך בתוקפה הקרובה", כתבו חברי הוועדה בדוח. "רק אם יינקטו אמצעים אחרים במקום היטל המס, שיעודדו את החיסכון בשימוש במים, יוכל להיות צידוק לביטול המס".