בשורה ליולדות: מסתמן שחופשת הלידה תוארך לחצי שנה

הצעתן של יו"ר סיעת קדימה דליה איציק ויו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ציפי חוטובלי עברה בקריאה ראשונה. על פי ההצעה תוארך חופשת הלידה לחצי שנה. "מדובר במסר חברתי ומשפחתי אשר מעביר לראשונה את הכוח לאישה העובדת", אמרה ח"כ איציק

נשים תוכלנה לנוח עד חצי שנה. אילוסטרציה (חדשות 2)

מליאת הכנסת אישרה הערב בקריאה ראשונה ברוב של 28 תומכים, ללא מתנגדים, את הצעת החוק שמאריכה את חופשת הלידה לחצי שנה. מדובר בהצעת חוק שהוגשה על ידי יו"ר סיעת קדימה דליה איציק ויו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ציפי חוטובלי.

לפי הצעת החוק, תתפרס חופשת הלידה על 26 שבועות, 14 מתוכם בתשלום והשאר ללא תשלום. בשונה מהמצב הקיים כיום, גם אישה שאין לה ותק מינימלי של שנת עבודה, שעד כה נדרש לצורך קבלת החופשה, תוכל לממש זכותה ולהאריך חופשת הלידה. בנוסף, לא תיאלץ האישה לבקש להאריך את חופשת הלידה מרצונה, אלא התקופה של 26 שבועות תהיה ברירת המחדל.

"זהו צעד נוסף למהפכה בהכרה של מדינת ישראל בזכויות הנשים העובדות ובמעמדן מול המעסיק", אמרה ח"כ איציק בתגובה לאישור הצעת החוק. "מדובר במסר חברתי ומשפחתי מובהק אשר מאזן את המתח המובנה בין הקריירה לאמהות ומעביר לראשונה את הכוח לאישה העובדת", הוסיפה.

מבול של הצעות חוק

הצעת החוק של חברות הכנסת דליה איציק וציפי חוטובלי, שכעת צפויה לחזור לוועדה לקידום מעמד האישה לצורך הכנתה לקריאה שנייה ושלישית, אינה היחידה שהוגשה לאחרונה בנושא. בחודש יוני האחרון דחתה מליאת הכנסת את הצעתו של ח"כ יואל חסון להאריך את חופשת הלידה בשבועיים.

"הליכוד בגד בעקרונותיו והוכיח לציבור הישראלי למה אסור להאמין לו", אמר אז ח"כ חסון. בין המתנגדים להצעת החוק שהוגשה אז הייתה בין השאר ח"כ חוטובלי, שכעת מקדמת הצעת חוק משל עצמה.

בכנסת הקודמת הגיש גדעון סער, אז חבר כנסת מטעם האופוזיציה, הצעת חוק דומה לזו של ח"כ חסון ואף זכה לתמיכת הקואליציה. הצעת החוק של סער לא קודמה מאחר שכהונת הממשלה הסתיימה והנושא עוכב עד לאחר הבחירות. במערכת הבחירות האחרונה הבטיח הליכוד כי יפעל לקידום חקיקה נשית ובכללה גם להארכת חופשת הלידה.