מחדל מתמשך בשירותי כיבוי ת"א

כבר 3 שנים שאורי שובל עומד בראש מחלקת הכבאות בת"א, למרות שכלל לא סיים קורס קצינים כנדרש. שירותי הכבאות הבטיחו שעד סוף 2009 הוא ישלים את החסר. השנה מסתיימת, הקורס לא הושלם ופקודיו לא מאמינים בו. "הייתכן כי יזלזל מר שובל בחוקי מדינה ברורים ועדיין ימשיך בתפקידו?", הם תוהים

מי אחראי לחיי 750 אלף תושבים בת"א-יפו? (חדשות 2)

מזה שלוש שנים עומד בראש מחלקת הכבאות בעיריית תל אביב טפסר בכיר אורי שובל. במסגרת תפקידו אמון שובל על חייהם של יותר מ-750 אלף תושבים בתחום תל אביב-יפו - זאת מבלי שכלל סיים את קורס הקצינים של נציבות הכבאות ועמד בהסמכות הנדרשות.

"ממונה מעלינו מפקד שלא יודע את העבודה", מסביר אחד הכבאים בתל אביב את התחושה הקשה שלו ושל רבים מאחריו. "הוא לא איש כבאות במקור ואפילו לא עבר עד היום שום הסמכה רלוונטית עד סופה. איך מפקד שכזה יכול להוביל ולפקד על תחנה של יותר מ-150 אנשי כבאות באזור תל אביב?"

בשבוע האחרון הגיש עו"ד רון לוינטל, יו"ר לשעבר של וועדת הביקורת במועצת עיריית תל אביב ומי שחשף את הסיפור לפני כשלוש שנים, מכתב לעיריית תל אביב, ובו דרש כי שובל יתפטר לאלתר מתפקידו או שיעמוד בהכשרה הנדרשת. "שובל הגיע להחליף מפקד כבאות אחר אשר הודח מתפקידו", מסביר עו"ד לוינטל. "הוא נבחר במכרז למרות שההכשרות הבסיסיות היו חסרות לו". לדבריו, הקורסים ששובל החסיר הם לא קורסי העשרה, אלא קורסים מהותיים לתפקיד. "מדובר בעניין שיש בו סכנת חיים של ממש", הוא מזהיר.

הכבאים: מפחדים מחיסול חשבונות

אך לא מדובר בכתם אחד בהתנהלותו של שובל. לפני כחודש וחצי אירעה תאונה ברכבו המוגדר כמבצעי ושניתן לו על מנת שימלא את תפקידו. למרות שעל פי הנהלים רק מי "שעמד בהצלחה במחנים לפי תכנית שאישרה רשות הרישוי ובדיו אישור על כך" יכול לשבת מאחורי ההגה, מי שנהגה ברכב המעורב בתאונה - הייתה רעייתו של שובל.

מספר כבאים החליטו כי אין ביכולתם להשלים עם המציאות. במכתב אנונימי, שנחשף כאן לראשונה, פנו כמה מהם לשר הפנים אלי ישי וביקשו ממנו לפעול בנושא. "הייתכן כי יזלזל מר שובל בחוקי מדינה ברורים, יעבור עבירת משמעת חמורה, יגרום נזק כספי ותדמיתי לעיריית תל אביב ועדיין ימשיך בתפקידו?", תהו הכותבים.

"במהלך שנותינו כעובדי עירייה חונכנו ליושרה ואמינות, כל מהלך אשר מתעלם מעבירות המוצגות לעיל גורם ויגרום לזילות ומרירות אצל עובדי המחלקה", הוסיפו הכבאים והסבירו כי "המכתב הינו אנונימי מעקב פחד מחיסול חשבונות".

הכבאות: אין הפרעה בתפקודו השוטף

מנציבות כבאות ראשית נמסר בתגובה: "מזה שנתיים שלא נפתח קורס קציני כיבוי אש. מפקד שירותי כיבוי תל-אביב כבר ביצע השלמות מקצועיות במסגרת קורס ראשי צוותים שהתקיים בתחילת 2009. בקורס הקצינים הבא שייפתח ככל הנראה במרוצת 2010 יעבור טפסר בכיר שובל את ההשלמות החסרות, כפי שיסוכם בינו לבין נציב הכבאות וההצלה. להערכתנו, ההשלמות החסרות אינן כאלו שמפריעות לתפקודו השוטף".

מעיריית תל אביב נמסר כי "לאחר בחינת התנהלותו של טפסר בכיר (אל"מ במיל') אורי שובל בנושא התאונה, נמצא כי פעל ללא דופי, מבלי לחרוג מהוראת דין או נוהל כלשהן ואף דיווח על התאונה באופן מיידי. שובל מבצע תפקידו בהצלחה יתרה מזה כשלוש שנים".