בגלל הרבנות: לא חוגגים סילבסטר

הרבנות בירושלים מפעילה לחץ על אולמות ומלונות שלא לחגוג את תחילת השנה האזרחית החדשה. וכשהרבנות היא זו שמחלקת את תעודות הכשרות - יש כבר מי שהלחץ הזה משפיע עליו

לוחות המודעות היו אמורים להתכסות בהזמנות למסיבת סילבסטר של אגודת הסטודנטים, אלא שהמארגנים נתקלו בבעיה בלתי צפויה.

"פנינו למלון, קיבלנו מהם הצעת מחיר ראשונית, ואז, לפני שהספקנו להגיב להצעה התקשרה אלינו מנהלת האירועים שלהם ואמרה שלא תתאפשר מסיבת סילבסטר במלון בגלל שהרבנות הראשית בירושלים שוללת את תעודת הכשרות של מלונות שמארחים מסיבות סילבסטר", מספרת תמרה פרלמן, סטודנטית שניסתה לארגן מסיבה.

למחרת התקשרה תמרה פעם נוספת למלון קראון פלאזה כדי לבדוק אם המצב הפיך. התשובה שקיבלה: אפשר לערוך מסיבות ב-29 וב-30 בדצמבר, גם ב-1 בינואר, אבל לא מסיבות סילבסטר. למה? "כדי לא להסתבך עם הרבנות".

"זכותו של כל בן אדם לחגוג כראות עיניו"

רק בשבוע שעבר קבע בית המשפט כי אסור למנוע תעודת כשרות ממקום שמקיים מסיבות עם ריקודים עורבים. ברבנות טוענים שבמקרה של מסיבות הסילבסטר לא מדובר באיסור אלא בהמלצה.

"זכותו של כל בן אדם לציין את ראש השנה האזרחית איך שהוא רוצה, איך שהוא מעוניין. אנחנו גאים בפעילות שאנחנו עושים, בפעילות התרבותית שאנחנו עושים לאורך כל השנה, שהיא פעילות תרבותית שמשלבת תכנים גם יהודיים, גם תכנים ציוניים ולא צריכה להיות שום בעיה בתחום הזה", אומר עפרי רביב, יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית.

ממלון קראון פלאזה נמסר כי הם נמנעים מקיום מסיבות סילבסטר בדיוק כמו כל המלונות בירושלים. כנראה שההמלצה של הרבנות הראשית היא בכל זאת כזו שאי אפשר לסרב לה.