אמו של החייל ההרוג בראיון: "בשבילי הוא גיבור"

רב"ט מור כהן, בן 18 מעפולה עילית, נהרג אתמול מקליע שחדר קיר במהלך אימון שגרתי ברמת הגולן. ברגע הכי קשה בחייה, פונה האם השבורה לראש הממשלה בבקשה להציל חייל אחר. "אני יודעת מה ההורים של גלעד מרגישים", היא אומרת. "צריך לשחרר אותו ולא חשוב כמה רוצחים ישחררו בשבילו". האזינו לשיחה המרגשת עם האם השכולה

פחות מיממה לאחר שאיבדה את בנה הבכור רב"ט מור כהן בתאונת אימונים בצה"ל, מגלה אימו של החייל ההרוג גדלות נפש של ממש, ופונה לראש הממשלה בנימין נתניהו בכאב: "אני רוצה לפנות לביבי שישחרר את גלעד שליט". הלווייתו של רב טוראי כהן תיערך היום בשעה 14:00 בבית הקברות הצבאי בעפולה.

בני משפחתו ההמומים של מור ז"ל לא הפסיקו לבכות הבוקר בביתם, תוך שהם מתבוננים באלבומי התמונות של הבן שאיננו. "הילד שלי הוא ילד נדיר", אמרה אמו ריקי. "אני רוצה לדעת מה קרה שם. אני לא כועסת על הצבא, אבל כשהוא עמד להתגייס חששנו. זה לא היה צריך לקרות". 

אחיו הקטן של מור, נועם, כתב שני מכתבים לאחיו, בכה בזמן שהקריא אותם ואמר: "אחי אני כותב לך מכתב ומחכה לשובך המהיר, לא רוצה שתהיה בצבא, רוצה שתחזור הביתה". 

זוהר כהן אביו של מור הובהל לבית החולים העמק בעפולה לאחר שלקה בלבו בעקבות הבשורה הקשה. האב צפוי לעבור צנתור דחוף בבית החולים ומנהל המחלקה הקרדיולוגית ד"ר יואב תורג'מן אומר שמצבו מוגדר יציב. האב אמור לצאת להלוויה של בנו בליווי ד"ר תורג'מן, ובתום ההלוויההוא יאושפז בבית החולים. 

מור, חייל בן 18 מגדוד 12 בגולני, נהרג אתמול בתאונת אימונים של החטיבה ברמת הגולן. מבדיקה ראשונית עולה כי כהן, תושב עפולה עילית, נפגע בראשו מקליע שירה אחד מחבריו ונפצע אנושות בראשו כתוצאה מ"תקלה נדירה" במהלך האימון, לאחר שקליע חדר קיר בטון.

"לא הצליחו להציל אותו"

"ההורים של גלעד שליט מסכנים. אני כל כך פחדתי שיחטפו לי את הבן, אני יודעת מה הם מרגישים ואני חושבת גם ברגעים אלה על גלעד שליט. שישחררו אותו שיחזור להורים שלו, לא חשוב כמה אסירים או רוצחים ישחררו בשבילו", אמרה האם השכולה, ריקי כהן, בראיון מרגש לגלי צה"ל.

אמו של מור משחזרת את הרגע בו נודע לה הנורא מכל. "לא היינו בבית, חיפשו אותנו ואמרו לנו להגיע דחוף הביתה", מספרת כהן. "כשהגענו ראינו את האנשים וכל כך הרבה חיילים ולא הבנו, לא היה שום מבצע, שום דבר, לא הבנו מה הם רוצים, אז אמרו לנו שהיתה תאונה נדירה שקרתה".

מהעדויות מהשטח עולה כי במהלך תרגיל חוליה של פלוגת אימון, שהתקיים במתקן לוחמה בשטח בנוי בזעורה שברמת הגולן, בוצעה תרגולת הכולל ירי חי. במהלך התרגולת חדר כדור את קיר מבנה האימונים ואת אמצעי הבטיחות, יצא מצידו השני ופגע בראשו של כהן שנפצע אנושות ומת.  

"סיפרו לנו שהם היו בתוך חדר שירו בו, היה קיר שסופג כדורים והירייה פשוט עברה את קיר הבטון ופגעה במור בראש הוא נפל, התמוטט ולא הצליחו להציל אותו", אומרת האם שמתקשה לעכל את האסון שפקד את משפחתה.

"מור התגייס לצבא רק ביולי ותמיד אמר לי 'אני לא צעיר, אמר אל תגידי צעיר'. הוא רצה להתגייס לקרבי והיה מאוד גאה שהוא שם. כל הזמן דאגנו לו לבן הבכור שלי שהיה ילד נדיר, ילד מקסים שנתן לי רק נחת ואושר. ילד נפלא. הוא עזר לנו בהתמודדות עם אירוע קשה שהיה עם הבת שני לפני שנתיים. כנראה לא היה לנו מספיק סבל, היה לי נס עם הילדה, עכשיו כנראה נגמרו הניסים".

ריקי סיכמה בדמעות: "אני גאה בילד שלי, בשבילי הוא גיבור, תמיד הייתי גאה בו וזה הגורל שלו, ילד מחונן, ילד מצטיין, שלא הספיק להנות אחרי הלימודים כי ישר התגייס לצבא".

הוקמה ועדת חקירה לתאונה

בעקבות האירוע הורה מפקד פיקוד הצפון, אלוף גדי איזנקוט, על הפסקת האימונים בירי חי בבסיס האימונים החטיבתי והנחה על הקמת ועדת חקירה בראשות אלוף משנה לבדיקת נסיבות האירוע. במקביל הורה הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, על ביצוע בדיקת תקינות של כלל מתקני האימונים בשטח בנוי בצה"ל באופן מיידי. עד לסיום הבדיקות ובחינת נסיבות האירוע, האימונים בירי חי במתקנים אלה הופסקו.

רק בתחילת החודש נהרג סמל גל אזולאי, חייל בן 19 מזכרון יעקב, בתאונת צלילה בשייטת. מחקירת האירוע עלה כי במהלך אימון צלילה שגרתי הבחין שותפו של הלוחם לצלילה ביחידת הקומנדו של חיל הים כי הוא במצוקה וניסה לחלץ אותו מהמים. לאחר ניסיונות החייאה שנערכו לו בחוף, קבע רופא צבאי את מותו.

בעקבות המקרה הורה מפקד חיל הים, האלוף אלי מרום, על הקמת ועדת חקירה לבדיקת האירוע, ובמקביל נפתחה חקירה של המשטרה הצבאית החוקרת. שני הגופים טרם הגישו את ממצאיהם לצה"ל.

בחודש אוגוסט נהרג מפליטת כדור סמל אור חדד, חייל בן 20 מבית דגן, לאחר שנורה בטעות על-ידי חברו לגדוד, דניאל דרזנר, ששיחק בנשקו. חדד פונה לבית החולים "זיו" שבצפת כשהוא במצב אנוש ולאחר מכן נקבע מותו. בשחזור האירוע סיפר דרזנר כי הוא רק רצה לבדוק את הכוונות של הנשק, כשהחליט לכוון אותו לעבר חדד. לדבריו, לא היה ידוע לו כי בקנה הרובה היה כדור. "למה עשיתי את זה? טעות", הסביר אז דרזנר. על דרזנר נגזרו 27 חודשי מאסר.