הממשלה אישרה: אלכוהול רק מגיל 21

תוכניתו של השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' למאבק בנגע האלכוהול אושרה הבוקר בממשלה. התוכנית מציעה בין היתר להגביל מכירת אלכוהול לגיל 21 ומעלה, לאסור מכירת אלכוהול בשעות הלילה. במשרד לביטחון הפנים אומרים היום: "זה יום חשוב למאבק באלימות ובתאונות הדרכים". התוכנית צריכה עדיין לעבור את אישור הכנסת

מדינת ישראל עשתה היום צעד חשוב בניסיון להפחית את השימוש באלכוהול בקרב בני נוער, ובתופעת השתייה לשוכרה גם בקרב בוגרים.

לפני כחודש הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם את הצעת החוק ואת התוכנית הלאומית, לה שותפים המשרד לביטחון פנים הרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, משרד החינוך ועוד מספר גופים שלטוניים. במסגרת הצעת החוק שאושרה היום בממשלה ותובא לאישור הכנסת בקרוב, יחולו שורת הגבלות על מכירת וצריכת אלכוהול.

בין ההגבלות שאושרו במסגרת הצעת החוק: העלאת הגיל המותר לצריכת אלכוהול לגיל 21, איסור פרסום ושיווק של משקאות משכרים בכלי התקשורת, איסור מכירת אלכוהול בפיצוציות ובתחנות דלק בין השעות 23:00-07:00.

נתניהו: "עם ישראל מחכה לחוק הזה"

נתניהו התייחס לנושא הבוקר בפתח ישיבת הממשלה. "על פי נתונים של ארגון הבריאות העולמי, ישראל נמצאת במקום השני בעולם בצריכת אלכוהול בקרב ילדים בני 11, ושיעור צריכת האלכוהול בגילאי 15 עד 17 עומד על יותר מ-50 אחוז. אנחנו עומדים בפני מגיפה", כך לדברי ראש הממשלה.

"אמרנו שנביא הצעת חוק לשינוי מרחיק לכת באפשרות למכור אלכוהול במדינה, ובייחוד למכור אלכוהול לבני נוער", הוסיף נתניהו. "החוק החדש אוסר לשתות אלכוהול במקומות ציבוריים, ומגביר את הענישה על כל מי שמוכר אלכוהול לקטינים, וכן הגבלות נוספות. החוק הזה הוא חלק מהתכנית הלאומית לצמצום צריכת האלכוהול, שתובא היום לאישור הממשלה. הבטחנו לקדם את הנושא הזה, אנחנו מקדמים אותו היום בחקיקה כוללת ובתכנית ספציפית. אני מצפה מהכנסת שתאשר את החוק הזה בהקדם. עם ישראל מחכה לו".

בקרוב: אסור לשתות אלכוהול בחוץ בשעות הלילה

במסגרת התכנית תוגבר האכיפה על בעלי פיצוציות ורשתות שיווק המוכרות אלכוהול לאלה שגילם אינו עולה על 21, וכן תיאסר שתיית אלכוהול במקומות ציבוריים בשעות הלילה ומכירת משקאות משכרים ללא תווית אזהרה. שורת ההגבלות תלווה במסע הסברה, בשפות שונות, שיותאם לקבוצות השונות באוכלוסיה.

לדברי גורמים במשרד לביטחון פנים, עמידה ביעדי התוכנית - לה יוקצה סכום של 23 מיליוני שקלים בשנתיים הקרובות, תביא לצמצום נגע האלימות, לעלייה ברמת הביטחון האישי של אזרחי ישראל, ולהקטנת רמת התחלואה והמוות בישראל כתוצאה מצריכה מופרזת של אלכוהול.