דוח: "מחדלים מתמשכים בניהול משק המים"

"המצב החמור במשק המים בישראל הוא תוצאה של מחדלים מתמשכים" - כך קובעת בדוח ביניים ועדת החקירה הממלכתית בראשותו של השופט בדימוס פרופסור דן ביין. עוד קובעת הוועדה כי אם לא יבוצע שינוי מהותי בטיפול בנושא – המשבר הבא ניצב בפתח

ועדת חקירה ממלכתית שהוקמה במיוחד לטיפול בנושא המים בישראל מותחת היום ביקורת חריפה על התנהלות משק המים של ישראל לאורך השנים. "המצב החמור במשק המים בישראל הוא תוצאה של מחדלים מתמשכים", קבעה הוועדה בדוח ביניים המתפרסם הבוקר.

הוועדה פועלת יותר משנה, והוקמה על מנת לבחון את המשבר במשק המים בישראל. לפני כחודש, אחרי הסערה הציבורית שקמה בעקבות ההודעה על העלאת מחירי המים, נדרש גם מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס ליטול חלק בחקירת מצב המים בישראל, אם כי הוא צפוי לפרסם את מסקנותיו בהמשך החודש.

אתמול העבירו שלושה מחברי הוועדה, השופט בדימוס פרופסור דן ביין, הפרופסור יורם אבנימלך ופרופסור יואב כסלו, את מסקנות הביניים - בהן הזהירו כי "אם לא יחול שינוי במדיניות קבלת ההחלטות, משבר מים נוסף בישראל הוא רק עניין של זמן". לדבריהם בדוח החריף, "לחץ של גורמים אינטרסנטיים הוא שמביא, בין היתר, לשינוי אופן הטיפול במשבר המים".

רשות המים: נפעל בהתאם למסקנות

הוועדה גם המליצה בדוח להמשיך את מדיניות החיסכון, ומתחה ביקורת גם על ההחלטה לבטל את מס הבצורת בחודשי החורף. "מדיניות החיסכון במים חייבת להימשך בתוקפה הקרובה", כתבו חברי הוועדה בדוח. "רק אם יינקטו אמצעים אחרים במקום היטל המס, שיעודדו את החיסכון בשימוש במים, יוכל להיות צידוק לביטול המס".

אתמול קיבלו את מסקנות הוועדה במשרד האוצר, ולמרות הביקורת שנמתחה על התנהלות המשרד בנושא, דווקא הביעו במשרד סיפוק. ברשות המים הבטיחו אתמול לבחון את תוצאות הדוח ולפעול בהתאם.

 

רגע לפני שהעשור מסתיים, בואו לבחור את אישיות העשור שלכם!! הצביעו בסקר המפורסם בדף האוהדים של חדשות 2 בפייסבוק.