מסקרים ונפגעים: עיתונאים סובלים מפוסט טראומה

מסתבר שהעיתונאים אינם חסינים מהאירועים שאותם הם מסקרים. מחקר מגלה כי 52% מהעיתונאים בישראל סובלים מהפרעות חמורות של פוסט טראומה בעקבות סיקור פיגועים. מסתבר כי נתון זה גדול פי 5.5 משאר האוכלוסיה במדינה

העיתונאים סובלים מפוסט טראומה. ארכיון (רויטרס)

מסקרים ונפגעים: מחקר שפורסם היום חושף כי העיתונאים מושפעים ביותר מהאירועים הקשים אותם הם מסקרים. על פי תוצאות המחקר 52% מהעיתונאים בישראל שסיקרו פיגועים במהלך עבודתם סובלים מסימפטומים של הפרעה טראומתית חמורה.

המחקר שנערך באוניברסיטת בן גוריון שבנגב, מצביע כי עיתונאים סובלים פי חמש וחצי מכלל אזרחי המדינה, מתסמינים קשים של פוסט טראומה. הממוצע באוכלוסיה עומד היום על 9.4%.

עוד עולה מהמחקר כי ההפרעה הטראומטית של העיתונאים דורשת התערבות קלינית, כדי לעזור להם להתגבר על הסימפטומים. המחקרים דומים שנעשו ברחבי העולם מתברר כי ישראל אינה שונה ממדינות אחרות. העיתונאים האמריקניים שנשלחים לעיראק סובלים גם הם מהפרעות חמורות בעקבות סיקור המלחמה.

"ניתן להעריך כי החשיפה המוגברת של העיתונאים לטראומה נובעת מכך, שמוטלת עליהם משימה מוגדרת של עדות וסיקור". מסביר דדי מרקוביץ', שערך את המחקר. "העיתונאים נחשפים לפרטים רבים, שלעתים קרובות אינם נראים לעיני כוחות אחרים השוהים בזירה".