פרשת הביציות ברומניה: הרופאים הישראלים חזרו הביתה

שני הרופאים הישראלים שעוכבו במשך 4 חודשים בחשד למעורבות בפרשת הסחר הלא חוקי בביציות שבו ארצה. "לא יודעת למה עצרנו אותנו", אמרה ד"ר זיסקנד מיד לאחר שהתאחדה עם בתה תמר. "לא עשינו שום דבר לא חוקי"

ארבעה חודשים לאחר שנעצרו ברומניה בחשד לסחר בביציות, שבו בצהריים לישראל שניים מהרופאים המעורבים בפרשה.

בשעה 14:00 נחתו פרופסור נתן לויט וד"ר גניה זיסקינד בנמל התעופה בן גוריון והתאחדו עם יקיריהם. באולם קבלת הפנים המתינו לשניים עשרות מכרים ובני משפחה וקיבלו את פניהם עם פרחים, בלונים ושלטים מעודדים.

ד"ר זיסקינד ביקשה להודות לכל העוסקים במלאכת שחרור השניים, והדגישה כי גם היום אינה יודעת מדוע נעצרו. "לא עשינו שום דבר לא חוקי", הסבירה. "זה סיוט שהסתיים אחרי ארבעה חודשים", אמר בהקלה פרופ' לויט והזהיר: "זה יכול לקרות לכל אחד שמתעסק בהפריות בחו"ל.

פרופ' לויט הוסיף כי "בימים הראשונים זו הייתה טראומה לא קלה. עד שמשרד החוץ לא התערב – היינו חסרי אונים". עם זאת, מציין הרופא כי הדבר הטוב שיצא מהטרגדיה הזו היא הבנת החשיבות של קידום חוק לתרומת ביציות, זאת "על מנת שאנשים לא יצטרכו לנדוד למקומות זרים בעולם בשביל להביא תינוק לעולם".

אמש בחצות פג איסור היציאה שהטיל בית המשפט המקומי על השניים והם קיבלו הודעה משלטונות רומניה על סיום החקירה בענינם. על פי ההערכה לא ייאלצו הרופאים לשוב לרומניה להמשך ההליך המשפטי.

לויט וזיסקינד נעצרו בחודש יולי האחרון ביחד עם בעלי המרפאה, ד"ר הארי מירון ובנו ד"ר יאיר מירון, לאחר שרעולי הפנים של המשטרה הרומנית פרצו בכוחות גדולים למרפאת "סאביק" בבוקרשט.