אם ובתה נפגעו קשות בשריפה במושב מישר

פעוטה בת שנתיים נפגעה באורח אנוש ואמה נפגעה באורח בינוני - זו התוצאה הטרגית של השריפה שפרצה הערב בבית מגורים במושב מישר, סמוך לגדרה. רופאי בית החולים קפלן ברחובות נאבקים על חיי הפעוטה. האזינו לשיחה עם ד"ר רותם לפידות, שיחד עם בעלה חילצה את הפעוטה ממוות: "זה דבר שהוא חזק ממך - לא תשאיר פעוטה ככה"

טרגדיה במושב מישר: אם ובתה בת השנתיים נפגעו קשות משאיפת עשן כתוצאה משריפה שהתחוללה בביתן. מצבה של הפעוטה אנוש והרופאים נאבקים על חייה, מצב האם מוגדר בינוני.

שריפה התחוללה הערב בבית מגורים ביישוב מישר הסמוך לגדרה. מוקד השריפה היה במטבח הבית, ייתכן כתוצאה מקצר חשמלי במקרר, אולם האש התפשטה במהירות לחדרים השונים. כתוצאה מהעשן הסמיך שנותר בבית, נפצעה אנושות פעוטה בת שנתיים, ואמה בת ה-35 נפצעה באורח בינוני. השתיים פונו לבית החולים "קפלן" ברחובות, שם נאבקים הרופאים על חייה של הפעוטה.

"קיבלנו קריאה הערב על שריפת בית במישר, יחידת כיבוי שהגיעה למקום וזיהו את מוקד השריפה באזור המטבח בקומה הראשונה של הבית", סיפר לחדשות 2 באינטרנט רשף גמליאל פדידה, קצין מבצעים בכיבוי אש רחובות. "כשהגענו למקום זיהינו שכבר פונו שתי הנפגעות מהדירה, בנוסף לאחר פעולות סריקה שלנו חולץ חתול שנפגע משאיפת עשן".

חוקרי הכבאות שנכחו במקום מעריכים כי השריפה נגרמה ככל הנראה מקצר חשמלי שנוצר מהמקרר. עוד מציינים בכבאות שפלה כי להערכתם, ייתכן שהאם ניסתה לכבות בעצמה את האש ולא הזעיקה את מכבי האש במשך זמן ממושך. אפשרות אחרת היא שהשתיים שהו בקומה השנייה של הדירה, ולא שמו לב לאש המתחוללת בקומה התחתונה - עד שהיה כבר מאוחר מדי.

מבית החולים "קפלן" נמסר לחדשות 2 באינטרנט כי "הילדה כבת שנתיים הגיעה במצב קשה מאד לבית החולים ובשעות אלה הרופאים נלחמים על חייה. אמה מטופלת במצב בינוני בחדר המיון של בית החולים ונכון לשעה זו שתיהן מונשמות".

זוג רופאים הצילו את האם והפעוטה

"אכלנו הערב אצל חברים במושב", משחזרת ד"ר רותם לפידות. "שמנו לב שמהבית ליד עולה עשן סמיך והייתה אישה בחלון שזעקה לעזרה ואמרה שהבת שלה נמצאת בבית והיא לא יכולה להגיע אליה".

"בעלי וחבר עלו על סולם לחלון, שכנעו את האישה לצאת החוצה, היא לא רצתה לצאת החוצה ולהשאיר את הבת שלה בפנים, אז הם פנו לחלק האחורי של הבית - שם הייתה הילדה", מספרת הרופאה.

"הם ניסו לפרוץ את הבית בתחילה דרך הדלת ולא הצליחו, אז הם ניפצו את החלון של הדלת והצליחו להיכנס", אומרת ד"ר לפידות. "מה שעזר לו זו מסכת אב"כ, חבר שעוסק בחקלאות שעוסק בחומרי הדברה נתן לו את המסכה שאפשרה לו להיכנס, זה היה עשן נוראי. האמא בינתיים כיוונה אותו מלמטה, הוא לא ראה כלום, הוא שמע את הגניחות של הילדה, הוא לא ידע מה הוא לוקח הוא פשוט רץ איתה החוצה, ועוד לפני שהם ירדו הוא ביצע בה הנשמה".

"שמעתי את האמא כל הזמן", מוסיפה הרופאה בהתרגשות. "זה אירוע שקשה לתאר אותו, קשה מנשוא לחשוב שהבת שלך בפנים וחוסר אונים, זה היה נורא. זה מאד מפחיד, משה מאד פחד, זה היה ברור לי שהוא מסכן את עצמו אבל אין בכלל התלבטות, כי אתה יודע שיש תינוקת בפנים. כל דקה חשובה במקרים האלה והיא הייתה מחוסרת הכרה כשהוא הוציא אותה, זה מפחיד מאד, גם לא ידענו איפה נמצאת האש, חששתי שהוא יפתח את הדלת ויהיו שם גם להבות".

"באותו רגע זה נראה ברור מאליו", מסכמת הרופאה שיחד עם בעלה הצילה את הפעוטה ממוות. "זה איזשהו אינסטינקט שקיים בך, זה דבר שהוא חזק ממך שאתה לא תשאיר פעוטה ככה. זה נכון שרק בדיעבד אתה קולט את הסכנה שהייתה יכולה להיות שם".

השבוע: גבר ואישה נהרגו בשריפה בדרום ת"א

גבר ואישה בשנות ה-30 לחייהם נספו השבוע בשריפה שפרצה בדרום תל אביב, בבניין "רכבת" המאכלס בעיקר עובדים זרים. בשריפה נפגעו גם עשרה בני אדם משאיפת עשן ומכוויות, ומחציתם פונו לבתי חולים לקבלת טיפול רפואי.

השריפה פרצה סמוך לשעה 2:00 בלילה בבניין מגורים בן ארבע קומות ובו מספר רב של כניסות. רוב דיירי הבניין הם עובדים זרים שנמלטו על נפשם. ארבעה צוותי טיפול נמרץ ושבעה אמבולנסים של מגן דוד אדום הוזעקו למקום. מותם של הגבר והאישה - שסבלו מכוויות קשות ומשאיפת עשן - נקבע במקום.

האש השתוללה בעיקר בקומות העליונות של הבניין והקשתה על חילוץ הדיירים. "תמונת המצב שנגלתה לעינינו הייתה של אנשים לכודים בקומות העליונות שזועקים לעזרה", סיפר לחדשות 2 טפס"ר משה אוחנה, סגן מפקד שירותי כבאות תל אביב. "כנראה שהדליקה החלה בחדר המדרגות כתוצאה מפסולת. אנשים ניסו להימלט בצורה לא נכונה ונפגעו משאיפת עשן".